Аеродром Хелголанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Хелголанд

Flughafen Helgoland-Düne
Helgoland Airport.jpg
IATA: HGLICAO: EDXH
Преглед
Тип јавен
Стопанисувач Helgoland Air Service GmbH
Опслужува Хелголанд, Германија
Место Дине
Надм. вис. 2 m / ft
Координати 54°11′09″N 007°54′52″E / 54.18583° N; 7.91444° E / 54.18583; 7.91444Координати: 54°11′09″N 007°54′52″E / 54.18583° N; 7.91444° E / 54.18583; 7.91444
Мреж. место flughafen-helgoland.de
Карта
HGL is located in Шлезвиг-Холштајн
HGL
Местоположба на аеродромот во Шлезвиг-Холштајн
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
15L/33R 480 бетон
3/21 371 бетон
6/24 258 бетон
Извор: официјална страница

Аеродром Хелголанд (IATA: HGLICAO: EDXH) — аеродром на германскиот остров Дине, помалиот од двата острови на архипелагот Хелголанд, во Северното Море, околу 70 километри од копното.

Историја[уреди | уреди извор]

Првиот воен аеродром на Дине бил изграден при Втората светска војна, кога Хелголанд бил утврден.[1] Во 1962 година, аеродромот бил повторно изграден во облик кој постои денес.[1]

Од 2005 до 2006 година, главната писта (насока 15/33) била проширена од 400 на 480 метри поради усогласување со одредбите на Европската унија за комерцијалниот воздушен сообраќај.[1]

Авиопревозници и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
OFD Ostfriesischer-Flug-Dienst[2] Бремерхафен, Хајде-Бизум

Поврзаност[уреди | уреди извор]

Ферибот го поврзува Дине со главниот остров Хелголанд; постои едно такси кое го опслужува краткото растојание помеѓу аеродромот и фериботскиот терминал. Општо, моторните возила и велосипедите се забранети на архипелагот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Историја на Хелголанд" (германски). Посетено на 12 декември 2008.
  2. http://www.fliegofd.de/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]