Аеродром Лајпциг/Хале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Лајпциг/Хале

Flughafen Leipzig/Halle
Авион на Кондор слетува на аеродромот
  • IATA: LEJ
  • ICAO: EDDP
    Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Germany Saxony" does not existМестоположба на аеродромот во Саксонија
Општо
Аеродромски видЈавен
СопственикMitteldeutsche Airport Holding AG
ОператорFlughafen Leipzig/Halle GmbH
Служи заЛајпциг и Хале
МестоположбаШкојдиц
Јазол за
Надм. височина470 ст / 143 м
Координати51°25′26″N 012°14′11″E / 51.42389° СГШ; 12.23639° ИГД / 51.42389; 12.23639
Мрежно местоwww.leipzig-halle-airport.de
Писта
Правец Должина Површина
м ст
08L/26R 3,600 11,811 бетон
08R/26L 3.600 11.811 бетон
Статистика (2011)
Патници2,266,743
Промена на патници 10-11−3,48%
Товар (тони)760,344
Промена на товар 10-1114,68%
Операции на воздухоплови64,097
Промена на операции 10-112,97%
Извори: AIP од Eurocontrol,
Annual Traffic Report 2010[1]


Генерален план на аеродромот

Аеродромот Лајпциг/Хале, понекогаш нарекуван Аеродром Шкојдиц (IATA: LEJICAO: EDDP), се наоѓа во Шкојдиц, Саксонија и ги опслужува обата града, Лајпциг, Саксонија и Хале, Саксонија-Анхалт, Германија.

Има повеќе од два милиони патници по година.

Современиот објект на аеродромиот терминал се издигнува над блискиот автопат и железничката линија. Пристапот кон терминалот е јужно од железницата, додека пистата 08L/26R се наоѓа северно од железницата, барајќо авионите да поминуваат преку мост над железничките пруги и автопатот. Аеродромот бил модернизиран со објавата за кандидатура на Лајпциг за Олимписките игри 2012, но сепак градот изгубил од Лондон. DHL се преместил на почетокот на 2008 од бриселскиот аеродром во Лајпциг како нивен европски јазол и со тоа го зголемил товарниот сообраќај. Воените објекти исто така биле изградени на аеродромот за воените воздухоплови на НАТО и ЕУ.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]