Аеродром Хајде-Бизум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Хајде-Бизум
Flugplatz Heide-Büsum
Oesterdiechstrich flughafen terminalgebaeude.jpg
IATA: HEIICAO: EDXB
Преглед
Тип јавен
Стопанисувач Flugplatz Heide-Büsum GmbH
Опслужува Хајде, Германија
Место Бизум
Надм. вис. 2 m / ft
Координати 54°09′13″N 008°53′55″E / 54.15361° СГШ; 8.89861° ИГД / 54.15361; 8.89861Координати: 54°09′13″N 008°53′55″E / 54.15361° СГШ; 8.89861° ИГД / 54.15361; 8.89861
Мреж. место edxb.de
Карта
HEI is located in Шлезвиг-Холштајн
HEI
Местоположба на аеродромот во Шлезвиг-Холштајн
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
11L/29R 720 асфалт
Извори: AIRPORTS.DE,[1] ASN[2]

Аеродром Хајде-Бизум (германски: Flugplatz Heide-Büsum) (IATA: HEIICAO: EDXB) — аеродром кој го опслужува градот Хајде во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Аеродромот е сместен на 1,6 километри североисточно од Бизум,[1] град сместен на околу 18 километри југозападно од Хајде.

Објекти[уреди | уреди извор]

Аеродромот се наоѓа на 7 метри надморска височина. Има една писта означена како 11/29 со асфалтна подлога која е долга 720 метри и широка 23 метри.[1]

Авиопревозници и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
OFD Ostfriesischer-Flug-Dienst[3] Хелголанд

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]