Аеродром Берлин-Бранденбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Берлин-Бранденбург
Flughafen Berlin Brandenburg
(во изградба)
BER Logo en.svg
Luftbild Flughafen Berlin Brandenburg 02.jpg
IATA: BERICAO: EDDB
Преглед
Тип Public
Стопанисувач Flughafen Berlin Brandenburg GmbH
Опслужува Берлин, Германија
Место Шенефелд, Бранденбург
Надм. вис. 157 ft / 48 m
Координати 52°22′00″ СГШ 13°30′12″ ИГД / 
Мреж. место berlin-airport.de
Карта
BER се наоѓа во Берлин
BER
Местоположба на аеродромот на границата на Берлин и Бранденбург
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
07L/25R 3,600 асфалт
07R/25L 4,000 бетон

Аеродромот Берлин-Бранденбург или службено Аеродром Берлин-Бранденбург Вили Брант (IATA: BERICAO: EDDB) (германски: Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt) е меѓународен аеродром во изградба, сместен во близина на моменталниот Аеродром Шенефелд во Шенефелд, 18 километри јужно од центарот на Берлин, Германија. Планирано е да ги замени аеродромите Тегел и Шенефелд и да стане единствен комерцијален аеродром, кој ќе го опслужува Берлин и околната покраина Бранденбург, област со над 6 милиони жители. Именуван е по поранешниот германски канцелар Вили Брант.

Првично планиран да биде отворен во 2010, аеродромот Берлин-Бранденбург доживеал серија на доцнења поради слабото планирање, управување и изведба на градбата.[1] До март 2013 не било познато кога аеродромот ќе биде отворен, иако секој датум пред 2014 бил отфрлен.[2][3] Поради овие проблеми, првично најавениот буџет за изградба на аеродромот ќе биде значително надминат.[4]

Lufthansa (вклучувајќи ја и нејзината подружница Germanwings) се очекува да бидат водечки авиопревозници на аеродромот Берлин-Бранденбург, како што и обете компании најавиле свое седиште тука. EasyJet се очекува да стане трет најголем авиопревозник. Со проектиран број на патници од околу 27 милиони на година,[2] Берлин-Бранденбург ќе стане трет најпрометен аеродром во Германија и еден од петнаесетте најпрометни во Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Холгер Хансен; Сара Марш (6 јануари 2013), Тим Добин, уред., Новиот берлински аеродром дополнително одложен до 2014, Ројтерс, reuters.com, конс. 7 јануари 2013  Check date values in: |date=, |accessdate= (помош)
  2. 2,0 2,1 „„Berlin Airport Fiasco Shows Chinks in German Engineering Armor““. Bloomberg L.P.. 14 март 2013. http://www.bloomberg.com/news/2013-03-13/berlin-airport-fiasco-shows-chinks-in-german-engineering-armor.html. 
  3. Мелиса Еди (7 јануари 2013), "Mayor to Leave Panel Overseeing Delayed Berlin Airport", The New York Times, nytimes.com, конс. 2 февруари 2013  Check date values in: |date=, |accessdate= (помош)
  4. "Berlin Airport Opening Delayed Yet Again", Der Spiegel, 7 јануари 2013, Spiegel Online, конс. 2 февруари 2013  Check date values in: |date=, |accessdate= (помош)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]