Прејди на содржината

Аеродром Ерфурт/Вајмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Ерфурт/Вајмар[1]

Flughafen Erfurt-Weimar
  • IATA: ERF
  • ICAO: EDDE
    Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Germany Thuringia" does not existМестоположба на аеродромот во Тирингија
Општо
Аеродромски видјавен
ОператорFlughafen Erfurt GmbH
МестоположбаЕрфурт
Надм. височина1,036 ст / 316 м
Координати50°58′47″N 010°57′29″E / 50.97972° СГШ; 10.95806° ИГД / 50.97972; 10.95806
Мрежно местоwww.flughafen-erfurt.de/en
Писта
Правец Должина Површина
м ст
10/28 2.600 8.500 асфалт
Извор: German AIP at EUROCONTROL[2]


Аеродромот Ерфурт/Вајмар (IATA: ERFICAO: EDDE) е главен аеродром на Ерфурт, Германија, кој го променил името од Аеродром Ерфурт во 2011.[3] Промената настанала поради маркентиншки причини, надевајќи се дека додавањето на 'Вајмар' на името ќе придонесе за поголема популарност на областа.

Поврзаност[уреди | уреди извор]

Со продолжувањето на трамвајот бр. 4[4] ("AirCombino") до предградието Биндерслебен и новата станица за трамвај отворена пред самиот аеродром (од 21 јуни 2005), пристугнувајќи на секои 10-20 минути, може да се стигне до самиот центар на градот и железничката станица за околу 20 минути. Оддалеченоста помеѓу аеродромот, кој е западно од градот и центарот е 5 километри.[2]

Авиопревозници и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Air Arabia EgyptСезонски чартер: Хургада
Air VIAСезонски чартер: Бургас, Варна
Bulgarian Air CharterСезонски чартер: Бургас, Варна
Croatia AirlinesСезонски чартер: Сплит
Germania Сезонски чартер: Дебрецин, Џерси, Маракеш, Палма де Мајорка, Рованиеми, Самарканд, Сармелек, Ургенч, Вилниус
NouvelairЧартер: Енфида
Sky Airlines Анталија
TunisairЧартер: Џерба, Ендифа

Аеродромот нудел и превоз од Аеродромот Лондон Станстед преку ирскиот нискобуџетен превозник Ryanair, кој се завршил на 19 јануари 2005, кога авиопревозникот се префрлил на Аеродромот Лајпциг/Алтенбург оставајќи го аеродромот без нискобуџетни летови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Аеродром Ерфурт/Вајмар“. Архивирано од изворникот на 2011-06-28. Посетено на 20 декември 2011.
  2. 2,0 2,1 EAD Basic
  3. „Нова сезона. Ново име“. Архивирано од изворникот на 2012-04-22. Посетено на 20 декември 2011.
  4. SWE-EVAG

Надворешни врски[уреди | уреди извор]