Прејди на содржината

Аеродром Штутгарт

Координати: 48°41′24″N 009°13′19″E / 48.69000° СГШ; 9.22194° ИГД / 48.69000; 9.22194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Штутгарт

Flughafen Stuttgart
Податотека:Stuttgart Airport Logo.svg
 • IATA: STR
 • ICAO: EDDS
  STR is located in Baden-Württemberg
  STR
  STR
  Местоположба на аеродромот во Баден-Виртемберг
Општо
Аеродромски видјавен
ОператорFlughafen Stuttgart GmbH
Служи заШтутгарт, Германија
Јазол заEurowings
Насочен град кон
Надм. височина1,276 ст / 0 м
Координати48°41′24″N 009°13′19″E / 48.69000° СГШ; 9.22194° ИГД / 48.69000; 9.22194
Мрежно местоstuttgart-airport.com
Карта
Карта на аеродромот
Карта на аеродромот
Писта
Правец Должина Површина
м ст
07/25 3,345 11 бетон
Хелиодром
Правец Должина Површина
м ст
H1 30 98 бетон
Статистика (2018)
Патници11,832,634
Промена на патници 17-187,8%
Операции на воздухоплови137,632
Промена на движења 17-187,5%
Извори: Passenger Traffic, ACI Europe[1]
German AIP at EUROCONTROL[2]


Аеродромот Штутгарт (германски: Flughafen Stuttgart) (IATA: STR; ICAO: EDDS) е меѓународен аеродром сместен околу 13 километри јужно од центарот на Штутгарт. По важност е седми на листата во Германија, со една писта, и е важен центар за германските нискобуџетни авиокомпании како Germanwings и TUIfly, како и главно седиште на компанијата за паркинзи за коли, APCOA Parking.

Историја

[уреди | уреди извор]

Аеродромот бил изграден во 1939 за да го замени аеродромот Беблинген. Во 1945, американските воени сили го презеле аеродромот, и како резултат на тоа сè уште оперира база со хеликоптери на јужната страна на аеродромот која силите ја делат со хеликоптерскиот оддел на сојузната полиција на Баден Вуртемберг. Овој оддел спаѓа под контрола на полицијата на Штутгарт и поседува 6 модерни хеликоптери засновани во Штутгарт и два во Солинген. Во 1948 година, аеродромот бил вратен на германските власти.

Аеродромот бил проширен после Втората светска војна. Пистата била проширена од 1800 на 1948 метри, потоа на 2250 метри, за во 1996 да биде проширена на 3345 метри. Оригиналниот терминал од 1938 бил конечно заменет со нов модерен терминал во [2004] година, и сега постојат 4 терминали со капацитет од околу 12 милиони патници на годишно ниво.

Јавен превоз и пристап

[уреди | уреди извор]

До аеродромот може лесно да се стигне со воз од централната железничка станица во Штутгарт, користејќи ги линиите Ѕ2 и Ѕ3. Аеродромот се наоѓа веднаш до автопатот А8 кој ги поврзува градовите Карлсруе, Штутгарт и Минхен.

Авиокомпании и одредишта

[уреди | уреди извор]

Терминал 1

[уреди | уреди извор]

Терминал 2

[уреди | уреди извор]

Терминал 3

[уреди | уреди извор]

Терминал 4

[уреди | уреди извор]
 1. „ACI EUROPE Airport Traffic Report. December, Q4 and Full Year 2015“ (PDF). Посетено на 28 August 2016.
 2. „EAD Basic“. Euro Control. Посетено на 6 June 2012.