Аеродром Цирих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Цирих - Клотен
Flughafen Zürich
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
10/28 8,202 2,500 Асфалт
14/32 10,827 3,300 Асфалт
16/34 12,139 3,700 Асфалт

Аеродромот Цирих (IATA: ZRH, ICAO: LSZH), исто така познат како Аеродром Клотен, е аеродром сместен во Клотен, предградие на Цирих, Швајцарија. Аеродромот е најголем во Швајцарија, а е исто така и база на Swiss International Air Lines.

Во 2003 беше направена голема експанзија на аеродромот, со која се изгради нов паркинг, нов терминал и железничка линија помеѓу терминалите. Аеродромот изгуби доста сообраќај кога Swissair прогласи мораториум, со кој сите авиони беа приземјени. Но, потоа Луфтханза ја презеде работата на Swissair, ја преименува компанијата во Swiss International Air Lines, по што, сообраќајот почна повторно да се зголемува.

Железничката станица во состав на аеродромот (Zürich Flughafen) е сместена под терминалот. Преку станицата, лесно може да се стигне до Цирих, како и до Винтертур, Берн, Луцерн и Женева. Минатата година преку аеродромот беа превезени 20.7 милиони патници.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

Боинг 777 на полетување од аеродромот во Цирих