Edelweiss Air

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еделбајс Ер
IATA ICAO Ознака
WK EDW Edelweiss
Основан1995
ЈазлиАеродром Цирих
Летала16
Матично претпријатиеЛуфтханза
СедиштеЦирих,  Швајцарија
РаководствоBernd Bauer
Мрежо местоwww.flyedelweiss.com

Еделвајс Ер СА ( IATA : WK ; OACI : EDW) е швајцарска авиокомпанија основана во октомври 1995 година. Главна база на авиокомпанијата е аеродромот во Цирих.

До 2008 година, целиот нејзин акционерски капитал го држеше Куони . на 8 февруари 2008 година беше потпишан договор за стратешко партнерство помеѓу тур -операторот и компанијата Swiss International Air Lines (LX).

Swiss Group ја купи авиокомпанијата во име на Луфтханза.

Ербас А320

Флота[1][уреди | уреди извор]

Авион Во употреба Останатите нарачки Седишта (C / Y) Регистрација (име на уред) Забелешки
Ербас А320-214 10 - 180 (0/180) HB-IHX ( Боско Гурин [2] ) / HB-IHY ( Blüemlisalp ) / HB-IHZ ( Kaiseregg [3] ) / HB-IJV ( Schatzalp ) / HB-IJW ( Браунвалд ) / HB-IJU ( Corvatsch ) / HB -JJL ( Сантис ) / HB-JJM ( Brienzer Rothorn ) / HB-JJK ( Sorebois ) / HB-JJN ( Stanserhorn ) Сите авиони се опремени со новите кабини воведени во ноември 2015 година
Ербас А330-300 2 - 315 (27/288) HB-JHR ( Pizol ) / HB-JHQ ( Chäserrugg ) И двете се испорачани нови од Ербас
Ербас А340-300 4 - 310 (27/283) HB-JMG ( Melchsee-Frutt ) / HB-JMF ( Belalp ) / HB-JME ( Pilatus ) / HB-JMD ( Glacier 3000 ) Стари уреди од Швајцарија, испорачани помеѓу 2016 и 2018 година
Вкупно 16 -
  1. „Edelweiss Air Fleet Details and History“. www.planespotters.net. Посетено на 2021-08-12.
  2. Calvaro jusqu'en décembre 2017
  3. Viktoria jusqu'en décembre 2017