Корвач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корвач
Corvatsch from station.JPG
Поглед на Корвач од
планинарскиот дом „Корвач“
Највисока точка
Надм. вис.3451 м
Истакнатост383 м [1]
Матичен врвБернина
Име
ПреводГавранов Врв
Географија
МестоГраубинден, Швајцарија
ПокраинаCH-GR
Матичен венецБернина
Искачување
Прво освојување1850 — Јохан Коац и дружината[2]
Најлесен патОд планинарскиот дом „Корвач“

Корвач или „Пиц Корвач“ (реторомански: Piz Corvatsch) — планина во состав на венецот Бернина што се издига над езерото Силвапланското Езеро во кантонот Граубинден, Швајцарија. Со надморска височина од 3451 м, ова е највисокиот врв на венецот што ги двои долините Енгадина и Розег.

Веднаш под понискиот врв Муртел (3.304 м) е сместена жичарницата што поаѓа од селото Силваплана.

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Корвач (1981-2010)
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Апсолутна максимална (°C) −8,6 −9,5 −8,2 −6 −1,5 1,8 4,8 4,9 1,6 −1 −5,7 −8 −3
Просечна температура (°C) −11,3 −12,1 −10,8 −8,3 −3,6 −0,4 2,3 2,3 −0,7 −3,3 −8,1 −10,6 −5,4
Апсолутна минимална (°C) −13,8 −14,8 −13,4 −10,7 −5,9 −2,7 −0,2 0,0 −2,8 −5,5 −10,5 −13,1 −7,8
Просечно кол. врнежи (мм) 45 41 52 68 97 104 104 105 81 77 71 56 900
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 6,9 6,4 8,6 10,8 13,3 12,9 11,9 11,8 9,0 8,9 9,1 8,1 117,7
Влага (%) 62 64 71 77 80 80 77 77 75 68 68 66 72
Сончеви часови (месечно) 149 160 188 171 177 182 216 195 181 179 135 130 2.063

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податок од топографска карта на Swisstopo
  2. Collomb, Robin, Bernina Alps, Goring: West Col Productions, 1988, стр. 109.
  • Collomb, Robin, Bernina Alps, Goring: West Col Productions, 1988