Прејди на содржината

Ербас А340

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ербас А340 (Airbus A340)

Белуга · А300 · А310 · А320 · А330 · А340 · А350 · А380

A340-600 на Катај Пацифик на слетување.
Намена патнички авион
Производител Ербас
Прв лет 25 октомври 1991
Во редовна употреба од март 1993
Број на произведени летала 354 до 31 јули 2008 [1]
Производна цена A340-200: $87.000.000 (1989)
A340-300: $211,8 до $219,2 милиони (2008)[2]
A340-500: $233,0 до $241,1 милиони (2008)[2]
A340-600: $245,0 до $253,7 милиони (2008)[2]
Развиен од Ербас А330
Варијанти A340-200
A340-300
A340-500/-500ХГВ
A340-600/-600ХГВ

Ербас А340 (англиски: Airbus A340) е патнички широкотрупен авион со голем капацитет, четворомоторен, со голем долет од 12 до 16.000 км. Бил развиен едновремено со двомоторниот Ербас А330. Може да понесе од 261 до 380 патници. Првите верзии на А340 имаат исто тело и крила од А330, а подоцнежните се подолги и имаат поголеми крила.  1. „Airbus orders & deliveries“. Ербас С.А.С. Архивирано од изворникот на 2012-02-08. Посетено на 2008-10-08.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ценовниците на Ербас од 2008“ (PDF). Ербас С.А.С. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-08-29. Посетено на 2008-10-08. преземено на 27 јули 2008