Ербас А320 семејство

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ербас А320 серија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ербас А320 (Airbus A320)

Белуга · А300 · А310 · А320 · А330 · А340 · А350 · А380

Flughafen München Franz Josef Strauß – Vorfeld 2 (Airbus-A320-Familienmitglieder der Lufthansa).JPG
A19, A320, A321 на Lufthansa
Намена патнички авион
Производител Ербас
Прв лет 22 февруари 1987
Во редовна употреба од 28 март 1988
Број на произведени летала 3.572 до јули 2008[1]
Производна цена A318: US$56,0 до $62,1 милиони (2008)[2]
A319: $63,3 до $77,3 милиони (2008)
A320: $73,2 до $80,6 милиони (2008)
A321: $87,7 до $92,8 милиони (2008)
Варијанти A318
A319
A320
A321

Ербас А320 (англиски: Airbus A320) е семејство на патнички авиони со мал до среден долет. Првпат почнале да летаат уште во 1988, и се први авиони со целосно електрични команди (т.н. fly-by-wire). Со повеќе од 3.500 испорачани авиони, семејството на А320 е втор после најголемиот конкурент, Боинг 737. А320 имаат одлична безбедносна историја, во споредба со конкурентите Боинг 737, МД-80/82 и ДЦ-9.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Airbus orders & deliveries“. Airbus S.A.S.
  2. Ербас ценовници од 2008, преземено на 27 јули, 2008.