LOT Polish Airlines

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lot Polish Airlines
IATA ICAO Ознака
LO LOT LOT
Основан29 декември 1928
Работни базиВаршава-Шопен
Програма за чести летачиMiles & More
СојузStar Alliance
ПодружнициLOT Charters
LOT Cargo
Летала78
Одредишта131
Матично претпријатиеPolish Aviation Group
СедиштеВаршава,  Полска
РаководствоRafał Milczarski
Мрежо местоwww.lot.com

Polskie Linie Lotnicze LOT (на англиски јазик, LOT Polish Airlines) (код на IATA: LO; шифра на ICAO: LOT) - националната авиокомпанија на Полска. Таа е една од најстарите во светот ; првите авиони што беа користени беа „ Јункерс Ф13“ и „ Фокер Ф.Вла“ / 1м.

ЛОТ се приклучи на сојузот на авиокомпании „ Стар алијанс “ во 2003 година и има подружница: ЕуроЛОТ, кој обезбедува домашни летови во Полска.

Во моментов, компанијата вработува 4.200 лица и нуди 92 одредишта во 51 земја. Главниот центар се наоѓа на аеродромот во Варшава.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1925 година, „ Аеролоид », Приватна компанија со редовни летови од 1922 година помеѓу Гдањск, Варшава и Лавов) се претвора во " Аеролот »И неговиот основен аеродром е пренесен од Гдањск-Вршец на Варшава-Мокотов. Компанијата Аеро е основана во Познаж и започнува со работа на релација Познан-Лоѓ-Варшава.

Поделбата за цивилно воздухопловство на Министерството за транспорт донесе одлука во 1928 година да ги распушти сите приватни авиокомпании: на 29ти декември 1928 г, национално јавно претпријатие ги заменува овие компании: Linie Lotnicze LOT Sp. z oo.

На 1ви јануари 1929 г, започнуваат летовите на ЛОТ. Името на компанијата е пополнето со полската придавка: " Polskie Linie Lotnicze LOT Sp. Z oo " Една година подоцна, ЛОТ беше примен на ИАТА и го доби кодот ЛО. Започнуваат првите меѓународни летови (кон Букурешт )на 1ви април 1930 г. Откако ја прекина своите летови за време на Втората светска војна, компанијата ги продолжи своите активности во 1945 година откако доби 10 авиони „ Лисунов Ли-2“ и 9 „ Даглас ДЦ-3“. Домашните летови продолжуваат на 1 април и меѓународни летови на 11 мај 1945 г.

Во април 1989г, ЛОТ почнува да ја заменува својата стара флота од советски авиони со купување на Боингс 767-200ЕР, потоа, во 1991 АТР 72 -200, во декември 1992 година Боинг 737-500 и во 1993г Боинг 737-400.

Во 1992 година, компанијата станува јавно ограничено друштво. ЕуроЛОТ е создаден во 1996 година за да работи на загубени домашни линии.

На 26 октомври 2003, ЛОТ станува член на Star Alliance.

Во 2004 година, ЛОТ ја создаде Централвингс, нискобуџетна авиокомпанија која, не успевајќи да постигне финансиска рамнотежа, ќе се откаже од обезбедување редовни врски од есента 2008 година и ќе се обиде да преживее работејќи само со сегментот за чартер лет. На крајот ќе се раствори во март 2009 година.

На 26 февруари 2010, Ројтерс објави дека преземањето на компанијата се разгледува.

На 26 март 2010, весникот „Rzeczpospolita“ објави дека се доставени 6 предлози до полската држава која има 93 % од капиталот на компанијата, следните компании би биле во редот за откуп: Ер Франс-КЛМ, Луфтханза, Туркиш ерлајнс.

Во јануари 2020 година, ЛОТ најави купување на Кондор, германската подружница на Томас Кук за 300 милиони евра, но се откажува во април по пандемијата на Ковид-19 [1].

Одредишта[уреди | уреди извор]

Флота[уреди | уреди извор]

Ембраер ЕРЈ-175 на LOT во Амстердам
ЛОТ Боинг 787-8 за пристап до Хитроу.

Следниве авиони се во функција во флотата на ЛОТ (2020):

Флота на ЛОТ:
Уреди Во употреба Нарачки Патници Белешки
Б. Е + Е. Вкупно
Боинг 737-700 1 - вар 144 Изнајмен за да се покријат операциите на приземниот Боинг 737 МАКС 8.
Боинг 737-800 7 - вар 186
Боинг 737 МАКС 8 5 10 вар 186 Заземјен до ново известување.
Боинг 787-8 8 - 18 21 213 252
Боинг 787-9 7 2 24 21 249 294
Bombardier CRJ900ER 1 - вар 90 Изнајмено на XFly.
Де Хавиленд Dash 8 Q400 12 - вар 78
Ембраер 170 6 - вар 76
Ембраер 175 10 - вар 82
2 ВИП Трајно изнајмен во Министерството за национална одбрана.
Ембраер 190 4 - вар 106
Ембраер 195 15 - вар 112
Вкупно 78 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. LOT Polish Airlines renonce à racheter Condor