ATR 72

Од Википедија — слободната енциклопедија
[[
|210px]]
ATR 72
Намена Патнички
Земја на потекло  Франција

 Италија

Производител ATR
Прв лет 27 Октомври 1988
Во редовна употреба 27 October 1989 (Finnair)
Статус Во употреба
Главен корисникs Aer Lingus Regional
Aer Arann
FedEx Express
Jet Airways
Период на производство 1988-
Број на произведени летала 1,005 до 2012[1]
Цена на програмата вкупна производна цена на програмата, овој податок е достапен за воени летала, поретко за цивилни
Производна цена 72–500: US$16.5–20 million (2008)[2]
72–600: US$22.7 million (2011/2012)[3]
Развиен од АTR 42
Варијанти ATR 72-100

ATR 72-200
ATR 72-210
ATR 72-500
ATR 72-600

ATR 72 е патнички авион за кратки летови изграден од француско-италјанската фирма за изградба на авиони ATR. Овој авион претставува издолжена верзија на ATR 42, има 78 патнички места сместени во единечна класа, управуван од два пилота.

Развој[уреди | уреди извор]

Дизајн[уреди | уреди извор]

Варијанти[уреди | уреди извор]

ATR 72–100[уреди | уреди извор]

Има две под-варијанти од серијата 100 (−100).

ATR 72–101
Варијанта со врати за потници напред и позади, два PW124B мотори и сертификација во септември 1989.
ATR 72–102
ВАријанта со врата за товар напред и врата за патници назад, два PW124B мотори и сертификација во декември 1989.

ATR 72–200[уреди | уреди извор]

Aurigny Air Services ATR 72–200 слетува на Аеродром Бристол, Англија

Има две под-варијанти од серијата 200 (−200). −200 официјано е пуштен во продукција, со мотори од Pratt & Whitney Canada PW124B

ATR 72–201
Поголема максимална тежина наполетување од варијантата −101, PW124B мотори сертификуван во септември 1989.
ATR 72–202
Поголема максимална тежина наполетување од варијантата −102, PW124B мотори сертификуван во декември 1989.

ATR 72–210[уреди | уреди извор]

ATR 72–211
PW127 мотори сертификувани во декември 1992.
ATR 72–212
PW127 мотори сертификувани во декември 1992.

ATR 72–500[уреди | уреди извор]

ATR 72-212A

ATR 72–600[уреди | уреди извор]

Air Nostrum ATR 72-600 по полетување

Други верзии[уреди | уреди извор]

Товарни
ATR 72 ASW
Corporate
ATR 82
ATR Quick Change

Спецификации (ATR 72–500)[уреди | уреди извор]

Корисници[уреди | уреди извор]

ATR 72-500 at Joensuu Airport
Caribbean ATR 72-600

Major firm orders include:

Поранешни корисници (цивилни)[уреди | уреди извор]

 Данска
 Габон
 Германија
 Грција
 Италија
Нов Зеланд Нов Зеланд
 Обединето Кралство

Корисници (војска)[уреди | уреди извор]

 Тајланд
 Турција
 Пакистан

Несреќи и инциденти[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Слично засновани
Летала од споредлив тип, намена и период

Наводи[уреди | уреди извор]

Notes[уреди | уреди извор]

 1. „ATR: delivery and turnover records in 2012“. Архивирано од изворникот на 2017-07-09. Посетено на 2013-08-02.
 2. Mwanalushi, Keith. "Aircraft Price Ranges." Архивирано на 13 ноември 2008 г. atr.fr. Retrieved: 17 November 2012.
 3. "Aircraft Analysis: ATR 42/72 600 Series." Архивирано на 16 март 2012 г. writersresidence.com. Retrieved: 17 November 2012.
 4. "ATR delivers to Azul a pink aircraft promoting breast cancer awareness."[мртва врска] eads.com. Retrieved: 17 November 2012.
 5. "ATR." safair.co. Retrieved: 17 November 2012.
 6. 6,0 6,1 "Indonesia’s Wings Air to become the largest ATR operator with 60 aircraft." atraircraft.com, 16 February 2012. Retrieved: 17 November 2012.
 7. "Brasileira Azul encomenda 40 aviões ATR 72 por US$ 580 milhões" (in Portuguese). correiobraziliense.com. Retrieved: 17 November 2012.
 8. Creedy, Steve. "Australia now on radar for turboprop manufacturer ATR." The Australian, 4 March 2011.
 9. "Wings Air orders 15 ATR72-500 and 15 options for ATR72-600 at Dubai 09 airshow." flightglobal.com, 15 November 2009.
 10. Hoyle Flight International 11–17 December 2012, p. 62.
 11. „Alenia Aermacchi Delivers First ATR72-600 TMUA to Turkish Navy“. July 24, 2013.
 12. Air Forces Monthly. Stamford, Lincolnshire, England: Key Publishing Ltd. April 2013. стр. 26.

Животопис[уреди | уреди извор]

 • Hoyle, Craig. "World Air Forces Directory". Flight International, Vol. 182, No. 5370, 11–17 December 2012. pp. 40–64. ISSN 0015-3710.
 • Jackson, Paul. Jane's All The World's Aircraft 2003–2004. Coulsdon, UK: Jane's Information Group, 2003. ISBN 0-7106-2537-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Sud/Aérospatiale aircraft Предлошка:Aviation lists