Eurowings

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Eurowings
Lufthansa regional bae146 d-aewo lands arp.jpg
IATA
EW
ICAO
EWG
Ознака
EUROWINGS
Формирана 1992
Хабови Аеродром Дизелдорф
Аеродром Минхен
Аеродром Минхен
Аеродром Хановер
Редовна програма на лет Miles & More (во кооперација со Lufthansa)
Големина на флота 34
Дестинации 38
Родителска компанија Deutsche Lufthansa AG
Седиште Дортмунд, Германија
Клучни луѓе Friedrich Wilhelm Weitholz (CEO)
Мрежно место: http://www.eurowings.de

Eurowings Luftverkehrs AG е авиокомпанија базирана во Дортмунд, Германија. Таа е регионална авиокомпанија, дел од Lufthansa Regional, која оперира на домашни и регионални авиодестинации. Седиштето на авиокомпанијата е лоцирано на аеродромот во Дортмунд, со помали бази на аеродромите во Дизелдорф, Нирнберг, Минхен и Хановер. На 29 Јануари, 2008, беа објавени планови за спојување на нискобуџетните авиокомпании од групациите на Луфтханза и TUI Travel PC во единствена нискобуџетна авиокомпанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше основана во 1992 и започна со операции на 1 Јануари 1994. Беше формирана со спојување на NFD Luftverkehrs AG од Нирнберг и RFG Regionalflug од Дортмунд. До 31 Декември, 2006, Луфтханза имаше 49% од пакетот акции во компанијата.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Eurowings оперира на следниве дестинации:

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Eurowings ги вклучува следниве авиони:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]