Contact Air

Од Википедија — слободната енциклопедија
Contact Air
Contact Air AT72 D-ANFJ.jpg
IATA ICAO Ознака
C3 KIS CONTACTAIR
Основан1974, од Gunther Eheim
ЈазлиАеродром Штутгарт
Програма за чести летачиLufthansa Miles & More
СојузLufthansa Regional
Летала18
Одредишта13
СедиштеFlag of Germany.svg Штутгарт, Германија
РаководствоGunther Eheim
Мрежо местоhttp://www.contactair.de/

Contact Air Flugdienst е авиокомпанија заснована во Штутгарт, Германија. Оперира на одредишта како членка на Lufthansa Regional системот. Главна ваза е аеродромот во Штутгарт.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата започна со сервис во 1974 година. Беше основана од Gunther Eheim како чартер авиокомпанија, која оперираше со авиони од типот Dassault Falcon 20 и Bombardier Learjet. Авиокомпанијата стана првата партнер авиокомпанија во Луфтханза групацијата во април 1996. На 16 октомври 2003, авиокомпанијата оперира под логото на Lufthansa Regional.

Одредишта[уреди | уреди извор]

Contact Air оперира на следниве одредишта:

Флота[уреди | уреди извор]

  • 5 ATR 42-500
  • 5 ATR 72-500
  • 7 Fokker 100

Просечната старост на авионите е 10.4 години