Аеродром Нирнберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аеродром Нирнберг
Flughafen Nürnberg
Nuremberg Airport
Airport Nuernberg Tower mit Drehkreuz Air Berlin.jpg
{{{name}}}
IATA: немаICAO: нема
Преглед
Писти
Правец Должина Површина
ft m
10/28 8,858 2,700 Асфалт

Аеродромот Нирнберг (Германски: Flughafen Nürnberg), (IATA: NUE, ICAO: EDDN) e меѓународен аеродром кој го опслужува регионот на Франконија околу Нирнберг и е втор најфрекфентен аеродром во Баварија. Аеродромот е рангиран на 10-то место во Германија и 67-ми во Европа. Исто така е и централа на Air Berlin. Во 2007, повеќе од 4.2 милиони патници беа опслужени.

Транспорт до аеродромот[уреди | уреди извор]

Аеродромот е лоциран 7 километри северно од градот. U2 линијата на метрото во Нирнберг го поврзува аеродромот со центарот на градот, и таа линија сообраќа на секои 10 до 15 минути.

Статистика[уреди | уреди извор]

2007 2006 2005 2004 2003 2002
Воздухопловни операции 81,082 78,043 76,111 71,818 73,233 77,854
Патници 4,244,115 3,965,357 3,847,646 3,653,569 3,296,267 3,213,444
Патници на редовни линии / 1,923,381 1,606,065 1,395,920 1,304,371 /
Патници на чартер линии / 1,960,005 2,163,271 2,160,934 1,916,526 /
Карго (во тонови) 107,982 98,264 80,665 71,578 69,435 69,875
Вработени / 4,200 4,070 3,958 3,791 3,769

Авиокомпании и дестинации[уреди | уреди извор]