Прејди на содржината

Аеродром Хургада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Хургада
Hurghada International Airport
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
16/34 4,000 13,124 асфалт

Меѓународниот аеродром во Хургада (IATA: HRG, ICAO: HEGN) е аеродром кој сместен во близината на градот Хургада. Во 2007 година преку аеродромот беа пренесени 5,947,616 патници, зголемување за 23% во споредба со 2006 година.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]