Transavia.com

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
transavia.com
Transavia Boeing 737 0-1.JPG
IATA ICAO Ознака
HV TRA TRANSAVIA
Основан 1966
Јазли Амстердам Шипхол
Поважни градови Ротердам
Ајндховен
Париз Орли
Летала 33
Одредишта 63
Матично претпријатие Air France-KLM
Седиште Амстердам, Холандија
Мрежо место [1]

Transavia.com (македонски: Трансавија) е нискобуџетна авиокомпанија од Холандија, и оперира како независна авиокомпанија од групацијата Air France-KLM. Главна база на авиокомпанијата е аеродромот Шипхол во Амстердам, додека аеродромите во Ротердам и Ајндховен се бази од второ ниво. Transavia најчесто оперира на дестинации за одмор како и чартер летови.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше формирана на крајот на 1965 година како Тransavia Limburg. Името беше сменето во 1966 година и операциите започнаа на 17 ноември 1966 година. Во 1986 година, името беше променето во Transavia Airlines. Авиокомпанијата беше прва која го искористи договорот за отворено небо помеѓу владите на Холандија и Обединетото Кралство. Transavia започна со редовни летови од Амстердам до Лондон Гетвик на 26 октомври 1986 година. Во текот на 1991 година, сопственикот на мнозинскиот дел акции во авиокомпанијата, Nedlloyd, го продаде својот дел (80%) на КЛМ. Во 1988 година, Transavia беше првата странска авиокомпанија да оперира на дестинации во границите на Грција. Во Јуни 2003, КЛМ ги откупи преостанатите 20% од Transavia, со што стана 100% сопственик на авиокомпанијата. Во почетокот на 2000 година, Transavia беше главно нискобуџетна авиокомпанија, со една своја подружница наречена Basiq Air. За да ја засилат својата позиција на маркетот, двете авиокомпании се споија во едно име transavia.com од 1 Јануари 2005 година.


Дестинации[уреди | уреди извор]

Погледни опширно, transavia.com дестинации.

Флота[уреди | уреди извор]

Transavia Boeing 737 со стариот дизајн
Transavia Boeing 737 со стариот дизајн на аеродромот во Мастрихт

флотата на transavia.com се состои од следниве авиони:

transavia.com Флота
Тип на авион Вкупно Авиони
Boeing 737-700 10
Boeing 737-800 23

Просечната старост на авионите на transavia.com изнесува 6.1 година заклучно со март 2008.

Инциденти и несреќи[уреди | уреди извор]

Засега не се случила некоја поголема авионска несреќа во која имало некоја жртва. Во 1997 година се случија два инциденти од кој само авионите имаа позначителна штета.

  • На 8 Февруари дел од стабилизаторот на авионот се скрши па авионот беше принуден да прави итно слетување на аеродромот во Нирнберг.
  • На 24 Декември, авион од типот Боинг 757 враќајки се од Лас Палмас кон Амстердам претрпе значителна штета за време на слетувањето на аеродромот во Амстердам. Авионот слета за време на силни ветрови и се спушти најпрвин со десното тркало, па потоа од силниот удар предното тркало беше скршено и по лизгање на пистата од околу 3 километри, авионот безбедно застана на тревникот околу пистата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]