Lufthansa CityLine

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Lufthansa CityLine
Lufthansa Regional - CRJ 100 LR (D-ACLJ).jpg
IATA
CL
ICAO
CLH
Ознака
HANSALINE
Формирана 1958 as Ostfriesische Lufttaxi[1]
Хабови Франкфурт
Минхен
Фокус градови Сите главни Германски аеродроми
Редовна програма на лет Miles & More
Чекална Senator Чекална
Соработки Star Alliance
Големина на флота 72 (+45 нарачки)
Дестинации 75
Родителска компанија Deutsche Lufthansa AG
Седиште Келн, Германија
Клучни луѓе Волфганг Меирхубер (CEO), Др. Карл Лудвиг Клеј
Мрежно место: http://www.lufthansacityline.com/

Lufthansa CityLine GmbH е авиокомпанија базирана во Келн, Германија. Авиокомпанијата е регионална авиоподружница на Луфтханза и член на Луфтханза Регионал мрежата. Lufthansa CityLine е најголемата регионална авиокомпанија во Европа. Главна база е Аеродромот Келн/Бон, со централи на аеродромите во Хамбург, Франкфурт, Дизелдорф и Минхен.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше оформена од страна на Ostfriesische Lufttaxi (OLT) ВО 1958 година, и го доби името Ostfriesische Lufttransport (OLT) во 1970. Беше преименувана и реорганизирана како DLT Luftverkehrsgesellschaft mbH на 1 Октомври, 1974 и започна да соработува со Луфтханза во 1978 година со операции на кратки дестинации. Во Март, 1992, авиокомпанијата постана целосна регионална подружница на Луфтханза и беше преименувана во Lufthansa CityLine.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Заклучно си јули 2007, Lufthansa CityLine сообраќа на следниве дестинации:

Флота[уреди | уреди извор]

Embraer 195

Флотата на Lufthansa CityLine ги вклучува следниве авиони:

Просечната старост на авионите е 8.3 години. На 22 Ноември, 2008, Lufthansa CityLine донесе одлука да ја намали својата Bombardier CRJ200 флота за околу 60% до средината на 2009. Причината позади таа одлука беше дека авионите станале премногу скапи за одржување.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]