SunExpress

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
SunExpress
2010-06-30 B737 SunExpress TC-SUU EDDF 05.jpg
IATA ICAO Ознака
XQ SXS SUNEXPRESS
Основан1989
Јазли
Поважни градови
Летала17
Одредишта82
Матично претпријатиеTurkish Airlines
Луфтханза
СедиштеАнталија, Турција
РаководствоPaul Schwaiger (Извршен Директор)
Мрежо местоhttp://www.sunexpress.com

SunExpress (турски: Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.) — авиокомпанија заснована во Анталија, Турција. Оперира на редовни и чартер одредишта низ Европа. Главна база на авиокомпанијата е аеродромот во Анталија.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше основана во октомври 1989. Операциите ги започна во април 1990 со чартер летови помеѓу Анталија и Франкфурт. SunExpress беше основана со заеднички капитал на Луфтханза и Turkish Airlines. Во 1995, Луфтханза го продаде својот дел од акциита на Condor Airlines, за да ги раководи сите летови кон туристички места во една единствена авиокомпанија. Во февруари 2007 акциите на Condor беа повторно откупени од страна на Луфтханза. Авиокомпанијата пренесе околу 2.358.000 патници во 2007. Со 617 вработени, авиокомпанијата е најголемиот работодавец во Анталија. SunExpress оперира со флота од 14 авиони со просечна старост од 8.6 години и со капацитет на седишта од 2.796 седишта. SunExpress е единствената авиокомпанија во Турција која е ISO 9001, ISO 14001 и Ohsas 18001 сертифицирана. SunExpress придонесува кон развојот на туризмот во Анталија со активно членство во Организацијата за промоција на туризмот во Анталија и проектот: дестинација Измир.

Одредишта[уреди | уреди извор]

Одредишта од главната база: Анталија

Одредишта од Измир:

Одредишта од Истанбул (аеродром Сабина Гокчен):

Одредишта од Бурса: