Боинг 767

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боинг 767 (Boeing 767)

707 · 717 · 727 · 737 · 747 · 757 · 767 · 777 · 787

Боинг 767-300ER на Делта Ерлајнс.
Намена патнички авион
Производител Боинг
Прв лет 26 септември 1981
Во редовна употреба од 8 септември 1982
Број на произведени летала 967 до септември 2008.[1]
Производна цена 767-200ER: УСД124,5-135,5 милиони[2][3]
767-300ER: $141-157,5 милиони
767-300F: $151-162 милиони
767-400ER: $154-169 милиони
Варијанти 767-200
767-200ER
767-300
767-300ER
767-300F (карго)
767-400ER
Boeing 767-300ER

Боинг 767 (англиски: Boeing 767) е патнички широкотрупен млазен авион со среден до голем долет. 767 собира од 181-375 патници и има долет од 9.400 - 12.200км, зависно од верзијата.

Наводи[уреди | уреди извор]