1925

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1925 во разни календари
Грегоријански календар1925
MCMXXV
Ab urbe condita2678
Ерменски календар1374
ԹՎ ՌՅՀԴ
Асирски календар6675
Бахајски календар81–82
Балиски календар1846–1847
Бенгалски календар1332
Берберски календар2875
Будистички календар2469
Бурмански календар1287
Византиски календар7433–7434
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4621 или 4561
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4622 или 4562
Коптски календар1641–1642
Етиопски календар1917–1918
Еврејски календар5685–5686
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1981–1982
 - Сачка ера1846–1847
 - Кали-југа5025–5026
Холоценски календар11925
Игбоански календар925–926
Ирански календар1303–1304
Исламски календар1343–1344
Јапонски календарТајшо 14
(大正14年)
Јавански календар1855–1856
Џуче-календар14
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4258
Мингуо-календарР. Кина 14
民國14年
Нанакшахи457
Тајландски сончев календар2467–2468
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2051 или 1670 или 898
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
2052 или 1671 или 899

1925 (MCMXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1925 година од новата ера, 925. од вториот милениум, 25. од XX век и шеста од 1920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7433 и 7434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5685 и 5686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2678.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1925 година се протега во 4561 и 4562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4621 и 4622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2468. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1343 и 1344 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 1 јануари - Главниот град на Норвешка го промени името во денешното Осло. Претходното име, Кристијанија, го носеше од 1624 година.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1925 на Ризницата ?