Роберт Алтман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роберт Алтман
Robertaltman.jpg
Роден(а) Роберт Бернард Алтман
Занимање режисер
Активен 1947-2006
Сопружник Лавон Елмер (1946-1951)
Лотус Корели (1954-1957)
Кетрин Рид(1959-2006)
Деца Кристина Алтман (b.1947)
Мајк Алтман (b.1955)
Стефан Алтман (b.1957)
Роберт Рид Алтман (b.1960)
Метју Р. Алтман (b.1966)
Награди Гран При - Кански филмски фестивал
1970 МЕШ
Најдобра режија - Кански филмски фестивал
1992 Играчот
Златен лав - Филмски фестивал во Венеција
1993 Куси резови

Роберт Бернард Алтман (20 февруари 192520 ноември 2006) беше американски филмски режисер познат по правењето филмови кои се високо натуралистични, но со стилизирана перспектива. Во 2006, Филмската академија за наука и уметности како потврда на неговото дело му додели Награда за животно дело.

Неговите филмови МЕШ и Нешвил беа одбрани за зачувување во американскиот Национален филмски регистар.