Star Alliance

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Star Alliance Logo.svg
IATA
-
ICAO
-
Ознака
-
Формирана {{{founded}}}
Соработки Star Alliance
Големина на флота {{{fleet_size}}}
Дестинации {{{destinations}}}
Седиште Франкфурт, Германија
Клучни луѓе Марк Шваб (CEO), Калин Ровинеску
Мрежно место: www.staralliance.com

Star Alliance e првата светска и најголема авионска алијанса, со седиште на Франкфуртскиот аеродром, Германија. Создадена е во 1997, од страна на пет компании, Ер Канада, Луфтханза, Скандинавиан Ерлајн, Тај Ервејс Интернешенел, и Јунајтед Ерлајн. Денес алијансата има 28 членки и повеќе од 21,100 полетувана дневно.