Прејди на содржината

Embraer E-Jet семејство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Семејството Еmbraer Е-Jet е серија тесни тела со кратки до средни патнички двомоторни авиони со краток до среден долет, кои може да сместат од 66 до 124 патници, произведени од бразилскиот производител на воздушна вселенска компанија Ембраер . Семејството авиони за првпат беше претставено на Саемот за воздухопловство во Париз во 1999 година, а влезе во производство во 2002 година. Серијата E-Jet е комерцијален успех првенствено поради неговата ефикасност на летови со помала побарувачка, додека нуди многу исти погодности и одлики на поголеми авиони. Авионот е во сервис по главните и регионалните авиокомпании низ целиот свет.

Embraer E-Jet family
Embraer E-Jet семејство
Embraer 195 на Austrian Airlines.
Намена патнички авион
Земја на потекло  Бразил
Производител Embraer
Прв лет 19 февруари 2002
Во редовна употреба од 17 март 2004
Главен корисникs Republic Airways
SkyWest Airlines

Envoy Air
Mesa Airlines

Период на производство 2001 - денес
Број на произведени летала 1596 (до март 2021 година)
Варијанти Embraer E170
Embraer E175
Embraer E190
Embraer E195

Историја[уреди | уреди извор]

ЛОТ го изведоа првиот комерцијален лет со Е-Јет на 17 март 2004 година со Е170.

Првите Е170 беа доставени во втората недела од март 2004 година до ЛОТ [1] ЛОТ го изведе првиот комерцијален лет на Е -авион на 17 март 2004 година, од Варшава до Виена.[2]

Првиот Е175 беше испорачан на Ер Канада и влезе во сервис во јули 2005 година.

Втора генерација на Е-Јет[уреди | уреди извор]

Е190-Е2 на Wideroe, оператор за лансирање

Во ноември 2011 година, Ембраер објави дека ќе развие обновени верзии на Е-Jet што ќе се викаат Е-Jet-Е2 семејство. Новите авиони ќе имаат подобрени мотори кои ќе бидат поефикасни за горивото и ќе ги искористат предностите на новите технологии.[3] Покрај новите мотори, семејството Е2 ќе има и нови крила, подобрена авијатика и други подобрувања на авионот. Новото семејство на авиони вклучува и многу поголема варијанта, Е195-Е2 способна да пренесе меѓу 120 и 146 патници.

Во јануари 2013 година, Ембраер го избра моторот Pratt & Whitney PW1000G за напојување на семејството Е2.[4][5]

Варијанти[уреди | уреди извор]

Е170[уреди | уреди извор]

Е170 е најмалиот авион во семејството Е-Jet и беше првиот што влезе во употреба во март 2004 година. Од 2017 година, E170 е скоро не произведува повеќе.[6] Е170 обично собира околу 72 патници во типична конфигурација од една класа, 66 во конфигурација со двојна класа и до 78 во конфигурација со висока густина. E170 директно се натпреварува со Bombardier CRJ700 и со турбопроперот Bombardier Q400 .

E175[уреди | уреди извор]

E175 е испружена верзија на E170 и првпат влезе во употреба во јули 2005 година со Ер Канада. Е175 обично собира околу 78 патници во типична конфигурација од една класа, 76 во конфигурација со двојна класа и до 88 во конфигурација со висока густина. Тој се натпреварува со Bombardier CRJ900 во пазарниот сегмент што претходно го заземаа претходните BAe 146 и Fokker 70.

Е190 и Е195[уреди | уреди извор]

Клиентот за лансирање E190 jetBlue ја презеде својата прва испорака во 2005 година.
Flybe започна операции со E195 на 22 септември 2006 година.

Моделите Е190/195 се испружени од моделите Е170/175 опремени со ново, поголемо крило, поголем хоризонтален стабилизатор, два излези за итни случаи и нов мотор.

Постојат две малку поинакви верзии на E190 [7] и E195 [8] : LR и AR.

Овие авиони се натпреваруваат со Bombardier CRJ-1000 и Ербас A220-100, Boeing 717, 737-500 и 737-600 и Airbus A318. Може да превезува до 100 патници во конфигурација од две класи или до 124 во конфигурација со висока густина од една класа.[9]

Особености[уреди | уреди извор]

Пилоти двајца
Cabin E170[10] E175[11] E190[12] E195[9]
Single class seats 72@32" - 78@30-33" 78@32" - 88@29" 100@31/32" - 114@29/30” 116@31/32" - 124@29-31"
Dual class seats 66 (6F@40", 60Y@32") 76 (12F@36", 64Y@31") 96 (8F@38", 88@31") 100 (12F@42", 88Y@33")
Height × width 2.00m × 2.74m / 6 ft 7in × 9 ft 0in
Dimensions E170[13] E175[14] E190[15] E195[16]
Length 29.90m 31.67m 36.25m 38.66m
Wingspan 26.01m 28.73 m
Wing area 72.72m²[17] 92.53m²[18]
Aspect ratio 9.3 8.91
Height 9.83m 9.86m 10.57m 10.54m
Макс. тежина на полетување 38,600 kg 40,370 kg 51,800 kg 52,290 kg
Basic Operating 21,141 kg 21,890 kg 27,837 kg 28,667 kg
Макс носивост 9,759 kg 10,110 kg 13,063 kg 13,933 kg
Макс. капацитет на гориво 9,335 kg 12,971 kg
Powerplant E170[19] / E175[20] E190[21] / E195[22]
Мотори GE CF34-8E GE CF34-10E
Потисок (по мотор)

(kN)

2× 14,200 lbf (63 kN) 2× 20,000 lbf (89 kN)
Performance E170[23] E175[24] E190[25] E195[26]
Макс. брзина Mach .82 (470 kn; 871 km/h; 541 mph)
Макс. височина за летање 12 000 м
Стандардна брзина

(на 10.500м)

Mach .75 (430 kn; 797 km/h; 495 mph) Mach .78 (447 kn; 829 km/h; 515 mph)
Макс. долет

со макс. тежина

(км)

2,150nmi / 3,982 km 2,200nmi / 4,074 km 2,450nmi / 4,537 km 2,300nmi / 4,260 km
Takeoff (MTOW, ISA, SL) 1,644m / 5,394 ft 2,244m / 7,362 ft 2,100m / 6,890 ft 2,179m / 7,149 ft
Landing (MLW, ISA, SL) 1,241m / 4,072 ft 1,261m / 4,137 ft 1,244m / 4,081 ft 1,275m / 4,183 ft
 1. Polek, Gregory (March 30, 2007). „Embraer 170 finds its bearings as first airplanes enter service“. ainonline.com. Aviation International News. Посетено на 30 October 2013.[мртва врска]
 2. History - LOT Polish Airlines Архивирано на 9 јули 2015 г. retrieved 30 October 2013
 3. „Embraer Commits to re-engined E-Jets“. Flight Global. November 10, 2011.
 4. Polek, Gregory (January 8, 2013). „Embraer To Re-engine E-Jets with Geared Turbofan“. AINonline. Архивирано од изворникот на 2021-08-21. Посетено на January 8, 2013.
 5. „Pratt & Whitney wins contract for Embraer's new E-Jets“. Reuters. 8 January 2013. Посетено на January 8, 2013.
 6. Hemmerdinger, Jon (2 October 2017). „SkyWest orders another 20 E-Jets“. Flightglobal.com (англиски). Посетено на 10 November 2017.
 7. https://www.embraercommercialaviation.com/wp-content/uploads/2017/02/Embraer_spec_190_web.pdf
 8. https://www.embraercommercialaviation.com/wp-content/uploads/2017/02/Embraer_spec_195_web.pdf
 9. 9,0 9,1 „E195 Cabin“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24.
 10. „E170 Cabin“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-01.
 11. „E175 Cabin“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 12. „E190 Cabin“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-03-27.
 13. „E170 Weights“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 14. „E175 Weights“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-17.
 15. „E190 Weights“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 16. „E195 Weights“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 17. „Embraer ERJ 170 Type Certificate Data Sheet“ (PDF). EASA. 26 Jul 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-01-30. Посетено на 2021-08-21.
 18. „Embraer ERJ 190 Type Certificate Data Sheet“ (PDF). EASA. 15 Mar 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-04-13.
 19. „E170 Engine“ (PDF). Embraer. June 2013.[мртва врска]
 20. „E175 Engine“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 21. „E190 Engine“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-01-09.
 22. „E195 Engine“ (PDF). Embraer. June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04.
 23. „E170 Performance“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-07-01.
 24. „E175 Performance“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-08-24.
 25. „E190 Performance“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-11-13.
 26. „E195 Performance“ (PDF). Embraer. June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-01.