Џерманвингс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Germanwings)
Прејди на: содржини, барај
Џерманвингс
Germanwings
Germanwings A319 D-AGWP D-AKNL.jpg
IATA
4U
ICAO
GWI
Ознака
GERMAN WINGS
Формирана 1997
Хабови Аеродром Келн/Бон
Аеродром Штутгарт
Фокус градови Аеродром Берлин Шонефелд
Аеродром Хамбург
Аеродром Дортмунд
Редовна програма на лет Boomerang Club
Големина на флота 29 (+9 orders)
Дестинации 67
Родителска компанија Eurowings
Слоган "Deine Flügel" или "Твоите крилја"
Седиште Дортмунд, Германија
Клучни луѓе Thomas Winkelmann (CEO)
Dr. Joachim Klein
Мрежно место: http://www.germanwings.com

Џерманвингс (Germanwings) — нискобуџетна авиопревозник со централа во Келн, Германија. Оперира на преку 66 дестинации низ Европа. Главна база на авиокомпанијата е аеродромот Келн/Бон, а како помали центри ги има аеродромите во Штутгарт, Берлин Шонефелд, Хамбург и Дортмунд.

Историја[уреди]

Авиокомпанијата беше основана во 1997 година, како "Eurowings Flug GMBH", и беше преименувана во Џерманвингс на 27 октомври 2002 година. Авиокомпанијата е во целосна сопственост на Eurowings, која пак е целосно контролирана од Луфтханза, која има и 49% удел во управувачкиот пакет на компанијата. Главни соперници на авиокомпанијата се останатите Европски ниско буџетни авиокомпании како: Ryanair и easyJet, како и TUIfly и Air Berlin. Авиокомпанијата се шири со огромна брзина и продолжува да додава нови дестинации.

Дестинации[уреди]

Погледни опширно: Дестинации на Џерманвингс.

Флота[уреди]

Флотата на Џерманвингс се состои од еден единствен тип на авиони:

  • 29 Ербас А319 (плус 9 нарачки)

Погледни исто така[уреди]

Аеродром Келн/Бон

Аеродром Берлин Шонефелд

Аеродром Хамбург

Аеродром Штутгарт

Луфтханза Шаблон:Rv