Helvetic Airways

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Helvetic Airways
Helvetic Airways A319 HBJVK short final LSZB RWY 32.jpg
IATA ICAO Ознака
2L OAW HELVETIC
Основан 2003 (како Helvetic Airways AG)
Јазли Аеродром Цирих
Летала 4
Одредишта 8
Матично претпријатие Helvetic Airways AG
Седиште Цирих, Швајцарија
Раководство Bruno Dobler(Извршен Директор), Tobias Pogorevc(Извршен Финансов Директор)
Мрежо место http://www.helvetic.com

Helvetic Airways е авиокомпанија базирана во Цириџ, Швајцарија. Оперира на дестинации низ Европа, најголем дел од нив се дестинации за одмор. Главна база е аеродромот во Цирих.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше воспоставена во 2001 година и започна со операции на 15 февруари 2002. Беше основана од страна на Odette Airways и беше ребрендирана како Helvetic Airways во септември 2003 година. Првиот лет како Helvetic Airways се случи во ноември 2003 година. Инвестициската компанија, Patinex, која е во сопственост на Martin и Rosemarie Ebner станаа главни акционери во авиокомпанијата. Helvetic Airways ќе ги прекине сите редовни линии заклучно со октомври 2008 година, и ќе се концентрира на чартер летови.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата лета на овие дестинации:

Европа

Fokker 100 на аеродромот во Манчестер

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Helvetic Airways се состои од 5 Фокер 100 Авиони.