Alitalia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Alitalia
Alitalia Airbus A320-216 EI-DSY Fiumicino2015.jpg
IATA ICAO Ознака
AZ AZA ALITALIA
Основан 26 август 2008 (as Alitalia - Compagnia Aerea Italiana S.p.A.)
Јазли Аеродром Рим Фјумичино
Поважни градови Аеродром Болоња
Аеродром Катанија
Аеродром Милано Линате
Аеродром Милано Малпенза
Аеродром Неапол
Аеродром Торино
Аеродром Венеција
Програма за чести летачи MilleMiglia
Аеродромски салон Club Freccia Alata
Welcome Air One
Sky Team Elite
Сојуз SkyTeam
Летала 153 [1]
Одредишта 70
Седиште Рим, Италија
Раководство Roberto Colaninno (Директор)
Роко Сабели (CEO)
Мрежо место www.alitalia.com

Alitalia — Compagnia Aerea Italiana S.p.A. е италијанска авиокомпанија, која се изроди со спојување на веќе пропаднатата Alitalia-Linee Aeree Italiane и Air One. Со седиште во Рим, оперира на 24 домашни и 66 меѓународни дестинации. Alitalia е на 19 место во светот по бројот на авиони. Централен аеродром е аеродромот Леонардо Да Винчи во Рим.

Историја[уреди | уреди извор]

На 26 август 2008 година, група од италијански претприемачи и Intesa Sanpaolo, една од најголемите италијански банки, ја основаа "Compagnia Aerea Italiana s.r.l.", со намера да го откупат врендот и сопственичкиот пакет на ""Alitalia - Linee Aeree Italiane s.p.a." и да ги спојат со приватната авиокомпанија Air One, втората најголема Италијанска авиокомпанија.

Compagnia Aerea Italiana, конзорциум од Италијански инвеститори, презентираше понуда од €1,100 милиони до извршниот директор на Алиталија на 30 Октомври, 2008 година. Италијанската влада и извршниот директор се согласија на понудената цена, со што Алиталија доби нов сопственик. Алиталија продаде 25% од сопственичкиот пакет на групацијата AirFrance-KLM за сума од 323 милиони евра на 12 Јануари, 2009.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Погледни опширно, Дестинации на Alitalia.

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Alitalia се состои од следниве воздухоплови:

Alitalia Fleet
Авион Вкупно Патници
(Magnifica*/Економска)
Дестинации Забелешки Боја
Airbus A319 12 126 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Alitalia
Airbus A320-214 11 153 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Alitalia
Airbus A320-216 31
(60 нарачки)
159 (12/147) Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Испорачани: 2009-2010
Заменува: McDonnell Douglas MD-82
26 - Air One livery
5 - Alitalia
Airbus A321-112 23 187 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Alitalia
Airbus A330-202 2
(12 нарачки)
(8 опции)
239 (38/201) Интернационални дестинации на долги патеки
Чикаго, Бостон, Њујорк, Нуарк
Заменува: Boeing 767-300ER Air One
Boeing 737-300 4 148 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Авион за замена: Airbus A320 Air One
Boeing 737-400 14 162 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Авион за замена: Airbus A320 Air One
Boeing 767-300ER 6 214 (25/189) Интернационални дестинации на долги патеки
Акра, Бостон, Каракас,
Чикаго, Лагос, Њујорк, Торонто
Авион за замена: Airbus A330-202 Alitalia
Boeing 777-200ER 10 291 (42/249) Интернационални дестинации на долги патеки
Буенос Аирес, Мајами, Осака
Сао Паоло, Токио
Alitalia
Bombardier CRJ 900 10 90 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Air One CityLiner
Embraer ERJ-170 6 72 Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Alitalia Express
McDonnell Douglas MD-82 23 141
164
Домашни/меѓународни кратки и средни дестинации Ќе се исклучи од сообраќај
Авион за замена: Airbus A320
Alitalia

*Magnifica е името на Бизнис класата понудена на меѓународните летови на средни и далечни дестинации

President Pope Shephard One Andrews Air Force Base.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]