Air One

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Air One
Boeing 737-4Y0 - Air One - EI-CWW - LEMD.jpg
IATA
AP
ICAO
ADH
Ознака
HERON
Формирана 1983
Хабови Аеродром Милано Малпенза
Фокус градови Аеродром Милано Линате
Аеродром Рим Фјумичино
Аеродром Торино
Аеродром Венеција
Редовна програма на лет MilleMiglia
Чекална Welcome Air One
Sky Team Elite
Соработки SkyTeam
Големина на флота 45 (+87 нарачки)
Дестинации 25
Седиште Рим, Италија
Клучни луѓе Roberto Colaninno (Директор)
Rocco Sabelli (CEO)
Мрежно место: [1]

Air One S.p.A. е дел од Compagnia Aerea Italiana S.p.A, која е авиокомпанија сега позната како Alitalia и, е базирана во Рим, Италија. Оперира на дестинации низ Италија, Европа и Северна Америка.

Регионалните дестинации се опслужени со авиокомпанијата под име Air One CityLiner, со авиони од типот Bombardier CRJ-900. Главни централи на авиокомпанијата се аеродромот Леонардо Да Винчи во Рим, аеродромот Милано Линате и аеродромот во Торино, сите опремени со VIP терминали наречени Sala Welcome.

Заклучно со 31 Декември, 2008 година, Air One е дел од Compagnia Aerea Italiana (CAI), која го превзеде управувањето на Alitalia и Air One, формирајќи една заедничка компанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Air One започна со работа под името Aliadriatica, и беше основана во Пескара во 1983 година, со намера да оперира како школа за летање и да нуди air taxi услуги како и летови до некои поблиски дестинации. Со купувањето на првиот Боинг 737-200 во јуни 1994, Aliadriatica започна со редовни и чартер операции. На 23 ноември 1995 година, новото име Air One беше усвоено и авиокомпанијата започна со редовен сообраќај помеѓу Рим и Милано. Во 1996, која беше прва целосна година исполнета со летови, Air One пренесе 713,000 патници, по што авиокомпанијата започна да се шири многу побрзо. Во 2000 година, Air One објави партнерство со Луфтханза, и скоро сите Air One дестинации беа делени со Луфтханза. Во јуни 2006, Air One CityLiner стартуваше како регионална подружница.

Во 2007 година, Air One пренесе околу 5,5 милиони патници, со што стана вториот најголем Италијански авиопревозник.

Во август 2008, беше објавено дека Air One ќе се спои со Alitalia. На 13 јануари 2009, Air One официјално стана дел од Alitalia. На 28 март 2009, поради спојувањето со Алиталија, партнерството со Луфтханза беше прекинато. На 28 јуни 2009, исто така поради спојувањето со Алиталија, партнерството со United Airlines и Air Canada исто така беше прекинато.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

 • Алжир
  • Аеродром Алжир

Европа[уреди | уреди извор]

 • Грција
  • Атина
  • Солун
 • Романија
  • Букурешт
 • Русија
  • Москва
 • Швајцарија
  • Женева
 • Обединето Кралство
  • Лондон Хитроу
  • Лондон Сити

Северна Америка[уреди | уреди извор]

 • Соединети Американски Држави
  • Бостон
  • Нуарк

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Air One се состои од следиве авиони:

Air One Fleet
Авион Вкупно Патници Дестинации Забелешки
Airbus A320-216 27 159 (12/147)
Airbus A330-202 2 275 (20/255)
Boeing 737-300 3 148
Boeing 737-400 14 162