Аеродром Торино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Торино
Aeroporto di Torino
Turin Airport
Torino-Caselle.jpg
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
18/36 10,827 3,300 асфалт

Аеродромот Торино (IATA: TRN, ICAO: LIMF), или уште познат и како Аеродром Каселе, е аеродром кој го опслужува градот Торино, Италија. Аеродромот е еден од градовите на кој се фокусира преродената Италијанска авиокомпанија Alitalia. Аеродромот е именуван и по поранешниот Италијански претседател, Сандро Пертини. Беше изграден во 1953 година, реновиран во 1989 и потоа повторно во 2005 година за време на подготовките за Зимските Олимписките игри во Торино.

Број на патници[уреди | уреди извор]

 • 1994 1,758,936
 • 1995 1,836,407
 • 1996 2,009,532
 • 1997 2,391,902
 • 1998 2,464,173
 • 1999 2,498,775
 • 2000 2,814,850
 • 2001 2,820,762
 • 2002 2,787,091
 • 2003 2,820,448
 • 2004 3,141,888
 • 2005 3,148,807
 • 2006 3,260,974
 • 2007 3,509,253
 • 2008 3,420,833
 • 2009 3,227,258
 • 2010 3,560,169

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

Транспорт до аеродромот[уреди | уреди извор]

Од/до аеродромот може да се стигне со метро и автобус.

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]