Аеродром Болоња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Болоња
Aeroporto di Bologna
Bologna Airport
Bologna Guglielmo Marconi Airport aerial.jpg
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
12/30 9,186 2,800 Асфалт

Аеродромот во Болоња (Италијански: Aeroporto di Bologna) или познат уште и како аеродром Гуљелмо Маркони (IATA: BLQ, ICAO: LIPE) — меѓународен аеродром кој го опслужува градот Болоња во Италија. Сместен е приближно 6 километри од центарот на Болоња, во регионот Емилио-Ромања, околу 200 километри југоисточно од Милано. Аеродромот е именуван по Италијанскиот добитник на Нобелова награда и електро-инженер кој е родум од Болоња, Гуљелмо Маркони.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

Аеродром Болоња

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Bologna Airport (официјална страница на Англиски)