Дуала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дуала
Дуала
Дуала
Земја  Камерун
Регион Приморска покраина
Департман Вури
Управа
Површина
 • Вкупна 210 км2
Надм. вис. 13 м
Население (2012 (est.))
 • Вкупно 2.446.945[1]
Часовен појас WAT (UTC+1)
 • Лете (DST) WAT (UTC+1)
Мреж. место Official website
Новата статуа на слободата во Дуала.

Дуала е најголемиот град во Камерун и седиште на камерунската Приморска провинција. Овој град е комерцијалниот главен град на земјата. Во него се наоѓаат најголемото пристаниште во Камерун, како и аеродромот на градот. Во Дуала се регулира најголемиот дел од извозот на земјата, како нафта, какао и кафе, како и трговијата од и со Чад. Дуала е и дом на Еко маркетот, најголем во земјата.

Дуала е изграден на бреговите од реката Вури, чиишто два брега се поврзани со мостот Бонабери. Населението на градот во 1991 година било околу 1.6 милиони, а денес се претпоставува дека е над 2 милиони. Климата е топла и сува.  1. „World Gazetteer“. архивирано од оригиналот на 11 јануари 2013. https://archive.is/20130111113713/http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=wg&geo=-53&srt=npan&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&srt=pnan.