Air Via

Од Википедија — слободната енциклопедија
Air Via
IATA ICAO Ознака
VL VIM Air Via
Основан1990
ЈазлиАеродром Софија
Аеродром Варна
Летала4
СедиштеБугарија Софија, Бугарија
Мрежо местоhttp://www.air-via.com/

Air VIA е бугарска авиокомпанија со седиште во Варна, Бугарија. Најчесто оперира на сезонски чартер летови. Главни бази на авиокомпанијата се аеродромите во Софија и Варна. Заедно со Bulgarian Air Charter тие се најголемите тур оператори од Бугарија.

Историја[уреди | уреди извор]

Авиокомпанијата беше основана и ги започна своите операции во 1990 година од аеродромот во Варна користејќи комплетно нов Туполев Ту-154 авион. Беше регистрирана од страна на Бугарски инвеститори, и во моментов има 142 вработени. Во декември 2003 беше објавено дека компанијата е заинтересирана за 10 Туполев Ту-214 авиони, но на крај сепак се одлучија за авиони од типот Airbus A320.

Air VIA Airbus A320-232

Одредишта[уреди | уреди извор]

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Air VIA се состои од 4 Airbus A320 авиони.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]