Варна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варна
Варна
град
Skyline of Варна
Знаме на ВарнаГрб на Варна
Варна is located in Бугарија
Варна
Варна
Местоположба на Варна во Бугарија
Координати: 43°13′0″N 27°55′0″E / 43.21667° СГШ; 27.91667° ИГД / 43.21667; 27.91667Координати: 43°13′0″N 27°55′0″E / 43.21667° СГШ; 27.91667° ИГД / 43.21667; 27.91667
ЗемјаБугарија
ОбластВарна
Управа
 • ГрадоначалникИван Портних (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна238 км2 (92 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2017)
 • Вкупно336,505[1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.(+359) 52
Мреж. местоvarna.bg

Варна (бугарски: Варна) е најголемиот црноморски град во Бугарија и трет по големина во земјата. Се наоѓа во северноисточна Бугарија. Варна е град-пристаниште со 330.486 жители.[2] Поради развиениот морски туризам, големиот број на хотели, како и дворецот Евксиноград, којшто е седиште на владата и претседателот на Бугарија за време на летните месеци, Варна се смета за „приморскиот главен град на Бугарија“. Варна се распростира на околу 105 квадратни километри и е административен центар на Варненската област и општината Варна.

Култура[уреди | уреди извор]

Варна е центар на повеќе културни проекти, меѓу кои се и фестивалот „Варнско лето“ и филмскиот фестивал „Љубовта е лудост“. Во Варна се наоѓа и археолошки музеј во кој се изложени најстарите откриени златни предмети во светот. Тој е и балнеолошки курорт и туристичко-рекреативен центар.

Образование[уреди | уреди извор]

Варна е важен универзитетски центар и е седиште на многу универзитети:

Галерија[уреди | уреди извор]

Врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Население на Бугарија по градови
  2. http://www.varna.bg