Варна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Варна од Црното море

Варна

Бугарија Бугарија

Население 330.486[1]
Површина 105 km2
Административна поделба Варнска област
Регистарска ознака В (BG)
Веб-место www.varna.bg
Градоначалник Иван Портних
Надморска височина до 79 m
Координати: 42° 13′ С, 27° 55′ И

Varna location in Bulgaria.png

Варна (бугарски: Варна) е најголемиот црноморски град во Бугарија и трет по големина во земјата. Се наоѓа во северноисточна Бугарија. Варна е град-пристаниште со 330.486 жители.[2] Поради развиениот морски туризам, големиот број на хотели, како и дворецот Евксиноград, којшто е седиште на владата и претседателот на Бугарија за време на летните месеци, Варна се смета за „приморскиот главен град на Бугарија“. Варна се распростира на околу 105 квадратни километри и е административен центар на Варненската област и општината Варна.

Култура[уреди | уреди извор]

Варна е центар на повеќе културни проекти, меѓу кои се и фестивалот „Варнско лето“ и филмскиот фестивал „Љубовта е лудост“. Во Варна се наоѓа и археолошки музеј во кој се изложени најстарите откриени златни предмети во светот. Тоj е и балнеолошки курорт и туристичко-рекреативен центар.

Образование[уреди | уреди извор]

Варна е важен универзитетски центар и е седиште на многу универзитети:

Галерија[уреди | уреди извор]

Врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Население на Бугарија по градови
  2. http://www.varna.bg