Граѓани за европски развој на Бугарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ГЕРБ
ГЕРБ
Водач Бојко Борисов
Претседател Бојко Борисов
Основана 3 декември 2006 (2006-12-03)
Штаб Софија
Членови  (2013) ≈ 70,000 [1]
Идеологија Конзервативизам[2]
Популизам[3][4]
Бои Сина, сива
Народно собрание
84 / 240
Европски парламент
6 / 17
Мрежно место
http://www.gerb.bg/
Политика на Бугарија
Партии
Избори

Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) (бугарски: Граждани за европейско развитие на България) е една од поголемите политички партии во Република Бугарија со десна и национална ориентација. Партијата е демократска со демохристијанска ориентација. Нејзин претседател е Цветан Цветанов, но неформален лидер е софискиот градоначалник, генерал Бојко Борисов. Во 2007 година во вториот круг на локалните избори за општини, ГЕРБ ги освои градоначалничките места во поголемите градови, како Бургас, Видин, Враца, Сливен, Стара Загора, Јамбол и Габрово, а претходно во првиот круг ГЕРБ победи во Софија, Пловдив и Добрич. Освои уште 18 градоначалнички места и во софиските општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. language: Bulgarian, date: 9 July 2013 http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/07/09/2099770_deputatut_ot_gerb_plamen_nunev_niama_razceplenie_v/
  2. Nordsieck, Wolfram (2011). „Bulgaria“. Parties and Elections in Europe. http://parties-and-elections.eu/bulgaria.html. конс. 29 мај 2012 г. 
  3. Novaković, Igor (2010). "European" and "Extreme" Populists in the Same Row – the New Government of the Republic of Bulgaria (PDF). „Western Balkans Security Observer“ (ISAC Fund) (17): 63–73. http://www.isac-fund.org/download/academic/Bezbednost-zap-balkana-Bugari-eng.pdf. конс. 19 декември 2011 г. 
  4. Cristova, Christiana (2010). Populism: the Bulgarian case (PDF). „Sociedade e Cultura“ (Goiânia) том  13 (2): 221–232. http://www.revistas.ufg.br/index.php/fchf/article/download/13426/8664. конс. 19 декември 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]