Граѓани за европски развој на Бугарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ГЕРБ
ГЕРБ
ВодачБојко Борисов
ПретседателБојко Борисов
Основана3 декември 2006 (2006-12-03)
ШтабСофија
Членови  (2016) 86,000 [1]
ИдеологијаКонзервативизам[2]
Популизам[3][4]
Про-европејство[5]
Политичка положбацентар, центар-десно
Меѓународна припадностМеѓународен демократски сојуз
Европска припадностЕвропска народна партија
Европски парламентЕвропска народна партија
БоиСина, сива
Народно собрание
84 / 240
Европски парламент
6 / 17
Мрежно место
http://www.gerb.bg/
Политика на Бугарија
Политички партии
Избори

Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) (бугарски: Граждани за европейско развитие на България) е една од поголемите политички партии во Република Бугарија со десна и национална ориентација. Партијата е демократска со демохристијанска ориентација. Нејзин претседател е Бојко Борисов. Во 2007 година во вториот круг на локалните избори за општини, ГЕРБ ги освои градоначалничките места во поголемите градови, како Бургас, Видин, Враца, Сливен, Стара Загора, Јамбол и Габрово, а претходно во првиот круг ГЕРБ победи во Софија, Пловдив и Добрич. Освои уште 18 градоначалнички места и во софиските општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. language: Bulgarian, date: 15 february 2016 https://www.24chasa.bg/Article/5300656
  2. Nordsieck, Wolfram (2011). „Bulgaria“. Parties and Elections in Europe. конс. May 29, 2012. 
  3. Novaković, Igor. "European" and "Extreme" Populists in the Same Row – the New Government of the Republic of Bulgaria (PDF). „Western Balkans Security Observer“ (ISAC Fund) (17): 63–73. http://www.isac-fund.org/download/academic/Bezbednost-zap-balkana-Bugari-eng.pdf. посет. 19 декември 2011 г. 
  4. Cristova, Christiana. Populism: the Bulgarian case (PDF). „Sociedade e Cultura“ (Goiânia) том  13 (2): 221–232. http://www.revistas.ufg.br/index.php/fchf/article/download/13426/8664. посет. 19 декември 2011 г. 
  5. Routledge Handbook of European Elections edited by Donatella M. Viola, page 639

Надворешни врски[уреди | уреди извор]