Пловдив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грб на град Пловдив Пловдив

Бугарија Бугарија

Население 338890[1]
Регистарска ознака PB (BG)
Административна поделба Пловдивска област
Мрежно место www.plovdiv.bg
Градоначалник Здравко Димитров, ГЕРБ-СДС
Површина 53 км2
Надморска висина 164 m
Координати: 42° 9′ С, 24° 45′ И

Plovdiv location in Bulgaria.png

Пловдив (бугарски: Пловдив) е град во Jужна Бугарија. Тој е вториот по големина град во Република Бугарија и претставува административен центар на Пловдивска област.

Географија[уреди | уреди извор]

Пловдив се наоѓа на 24° 45' источна географска должина и 42° 9' северна географска ширина. Надморската височина во центарот на градот изнесува 164 m. Градското подрачје зафаќа површина од 53 км2. Низ градот тече реката Марица. Пловдив е сместен во близина на планината Родопи, во западниот дел на Горнотракиската низина.

Личности[уреди | уреди извор]

Пловдив е родното место на повеќе познати личности меѓу кои се и Панаjот Пипков, Апостолос Николаидис, Христо Бонев, Стефка Костадинова, Христо Стоичков и Петар Стоjaнов.

Историја[уреди | уреди извор]

Античкото име на Пловдив е Филипополис наречен така во чест на неговиот основач, македонскиот крал Филип.

Според статистиката, од 1885 година, кон краjот на ХІХ век, градот има население од 33 500 жители, од кои - 45% Бугари, 25% Грци, 21% Турци, 6% Евреи и 3% Ерменци. По Првата светска војна на периферијата на градот се населиле многу бегалци од Македонија. Во 2011 година Пловдив има 331.796 жители. Најголемиот дел од нив се Бугари, а другите се Ерменци, Евреи, Турци, Роми, Грци и други.

Во 1879 година, Пловдив е избран за престолнина на автономната област Источна Румелија, создадена со Берлинскиот договор во 1878 година. Од 1885 година таа е присоединета кон Бугарија, поради што Србија ја напада бугарската држава, но ја губи војната. Од Источна Румелија Османската империја го задржа само градот Крџали и неговата околина, во која тогаш живеат исклучиво Турци и која влегува во составот на Бугарија во 1912 г.

Братски градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]