Христо Стоичков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Христо Стоичков
Лични податоци
Полно име Христо Стоичков
Роден на 8 февруари 1966(1966-02-08)(58 г.)
Роден во Пловдив, Бугарија
Висина  м
Позиција Напад
Младинска кариера
1977–1981 Марица Пловдив
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982–1984 Хеброс Харманли 32 (14)
1984–1990 ЦСКА Софија 119 (81)
1990–1995 Барселона 149 (77)
1995–1996 Парма 23 (5)
1996–1998 Барселона 26 (7)
1998 ЦСКА Софија 4 (2)
1998 Ал-Наср 2 (1)
1998–1999 Кашива Рејсол 27 (13)
2000–2002 Чикаго Фајр 51 (17)
2003 Д.Ц. Јунајтед 21 (5)
Вкупно 454 (223)
Репрезентација
1986–1999 Бугарија 83 (37[1])
Тренер на екипи
2004–2007 Бугарија
2007 Селта Виго
2009–2010 Мамелоди Сандаунз
2012–2013 Литекс Ловеч
2013 ЦСКА Софија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Христо Стоичков (бугарски: Христо Стоичков, роден на 8 февруари 1966 година) — бугарски поранешен фудбалер кој во моментов е фудбалски коментатор за Univision Deportes. Како плоден напаѓач, тој се смета за еден од најдобрите играчи на неговата генерација[2] и широко се смета за најголемите бугарски фудбалери на сите времиња.[3][4] Тој бил второпласиран за наградата ФИФА Светски Играч на Годината во 1992 и 1994 година, и ја добил златната топка во 1994 година. Во 2004 година, Стоичков бил именуван од страна на Пеле во ФИФА 100 списокот на најголемите живи играчи.[5]

На клупско ниво, Стоичков поминал шест години во Цска од Софија и во 1990 година, со кој ја освоил наградата за европската Златна Копачка. Во 1990 година, тој се приклучил на Барселона, при што тој го заработил шпанскиот прекар "Ел Pistolero" ("човек кој носи пиштол и стрела добро"), и бил дел од "Дрим тимот", на Јохан Кројф, кој освоил четири последователни Ла лига титули и една Лига на Шампиони. Во негово време во клубот, било формирано „смртоносно“ напаѓачко партнерство со Ромарио. Кројф во голема мера бил инволвиран во неговото донесување во Барселона, каде што тој брзо се развил во еден од најплодните напаѓачи во светот.

Стоичков бил член на фудбалската репрезентација на Бугарија која го освила четвртото место во 1994 година Светското Првенство во САД. На тоа светско првенство, Стоичков ја освоил златната копачка со постигнати 6 гола. Тој бил рангиран како трет најдобар играч на Светското Првенство, после Ромарио и Роберто Баџо, со што ја добил бронзената топка. За разлика од неговиот фудбалски талент, тој бил познат по неговиот темперамент на теренот.[6] Во неговата играчка кариера тој исто така бил наречен Dagger (Камата).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stoichkov: A gifted bad boy Архивирано на 17 јуни 2018 г.. FIFA.com
  2. „HRISTO STOICHKOV - FCBarcelona.cat“. Fcbarcelona.com. Архивирано од изворникот на 3 January 2013. Посетено на 10 June 2013.
  3. *** Bulgarian Sport : HRISTO STOICHKOV *** – Catalog for Bulgarian sport. Visittobulgaria.com. Посетено на 10 June 2013.
  4. Football Legend Stoichkov Backs Bulgaria Ruling Party Presidential Hopeful Архивирано на 4 март 2016 г.. Novinite.com – Sofia News Agency (17 September 2011). Посетено на 10 June 2013.
  5. „Pele's list of the greatest“. BBC Sport. 4 March 2004. Посетено на 15 June 2013.
  6. "Stoichkov: A gifted bad boy" Архивирано на 17 јуни 2018 г.. FIFA.com. Retrieved 18 March 2015