Благоевград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Благоевград,
Бугарија Бугарија

Благоевград

Област

Благоевградска

Општина

Благоевград

Население

74.302
(според 2011[1])

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Костадин Паскалев (БСП)
Надморска височина 360 м
Портал http://www.blgmun.com/
Координати: 42° 1′ С, 23° 6′ И

Благоевград или Горна Џумајаград во Пиринска Македонија, Бугарија и претставува административен центар на Благоевградска област (Горноџумајска област).

До 1950 година, Благоевград го носи името Горна Џумаја, а името Благоевград го добива по бугарскиот социјалист Димитар Благоев - Дедото, кој е еден од основачите на социјалистичкото движење и партија во Бугарија. Благоевград се наоѓа во долината на реката Струма, во северниот дел на Пиринска Македонија. Преку градот тече реката Бистрица (Благоевградска Бистрица).

Античкото име на градот е Скаптопара. Според статистиката на Васил К'нчов кон краjот на ХІХ век, Горна Џумаја има 6 440 жители од кои 4500 Турци, 1250 Македонци, 250 Власи, 200 Роми, 180 Евреи и 60 Грци. Во 2011 година Благоевград има 74.302 жители. [2]

Култура[уреди | уреди извор]

Во Благоевград се наоѓаат два универзитета - Jугозападниот и Американскиот. Во Благоевград излегуваат весниците „Струма“ и „Вјара“ и единствениот македонски весник во Бугарија, месечникот „Народна Волја“.

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]