Габрово (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лешко
Лешко is located in Бугарија
Лешко
Лешко
Местоположба во областа
Лешко во рамките на Пиринска Македонија
Лешко
Координати: 41°55′N 22°58′E / 41.917° СГШ; 22.967° ИГД / 41.917; 22.967Координати: 41°55′N 22°58′E / 41.917° СГШ; 22.967° ИГД / 41.917; 22.967
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаГорна Џумаја
Надм. вис.&10000000000000591000000591 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно197
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2749
Повик. бр.0746


Габрово — село во Горноџумајско, Пиринска Македонија, денес во Општина Горна Џумаја на Благоевградската област, Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Габрово се наоѓа во источните падини на планината Влаина, во близина на границата со Македонија. Оддалечено е 21 километар југозападно од Горна Џумаја. Сместено е на надморска височина од 836 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1891 година, Георги Стрезов пишува за селото:

Габрово, село на југ од Падеш; оддалечено околу 4 часа пат од Горна Џумаја. Црква и училиште нема; 80 куќи, Бугари.[2][3]


Во XIX век селото било муслиманско село. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 480 жители, сите Македонци-муслимани.[4][5]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, во Габрово имало 36 жители, запишани како Бугари.[4]

На табелата и графиконот е прикажан бројот на населението во селото низ сите пописни години за периодот 1934-2011:[6][7]

Попис Жители Графички приказ
1934 798
1946 832
1956 744
1965 443
1975 245
1985 139
1992 94
2001 73
2011 36

Религија[уреди | уреди извор]

Во селото има средновековна црква „Свети Ѓорѓија“, којашто се наоѓа на десниот брег на Габровска Река, во маалото Чандревица. Во Самарџиското Маало во 1905 година е изграден храмот „Свети Јован Рилски“.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г. Ethnic composition, all places: 2011 census.
  2. Стрезов, Георги. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн. XXXVII и XXXVIII, 1891, стр. 21.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. 4,0 4,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 191. ISBN 954430424X.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  7. „Справка за населението на с. Габрово, общ. Благоевград, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.