Грамада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамада
Грамада
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bulgaria" does not existМестоположба на Грамада
Координати: 43°50′N 22°40′E / 43.833° СГШ; 22.667° ИГД / 43.833; 22.667
ЗемјаБугарија
Област во БугаријаВидин
Управа
 • ГрадоначалникНиколај Гергов
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (Декември 2009)[1]
 • Вкупно1,647
Часовен појасИсточноевропско време (UTC+2)
Поштенски број3830
Повик. бр.09337

Грамада (бугарски: Грамада) — град во северозападна Бугарија, дел од Видинската област. Градот е административен центар на истоимената општина, која се наоѓа во централниот дел на Видинската област. Се наоѓа во западниот дел на Дунавската рамнина, 30 километри од Видин и 200 километри од Софија. Во декември 2009, градот имал 1.647 жители.[1]

Општина[уреди | уреди извор]

Општина Грамада има површина од 184 км², а сочинета е од следниве населени места:

Општината е сместена во рамнина, а низ неа поминуваат реките Видбол, Корманица, Река Грамада и Јасова Бара. Главна дејност е земјоделството, особено пченица, овошје и зеленчук и винарство.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Источно од Грамада се наоѓа Видинскиот трансмитер, моќна станица која емитува средни радиобранови, пуштена во употреба во 1973. Нејзините сигнали лесно може да се пренесат низ цела Европа.

Чест[уреди | уреди извор]

Ледникот Грамада на антарктичкиот остров Смит сместен во [[Јужните шетландски острови]] е именуван по Грамада.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (англиски) Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian towns in 2009 Архивирано на 13 ноември 2010 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Страница за општина Грамада (бугарски)