Брезово (град)

Координати: 42°20′56″N 25°04′36″E / 42.348771° СГШ; 25.076771° ИГД / 42.348771; 25.076771
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезово
Брезово
град
Црквата „Свети Димитар“ во Брезово
Црквата „Свети Димитар“ во Брезово
Брезово is located in Бугарија
Брезово
Брезово
Местоположба на Брезово во Бугарија
Координати: 42°20′56″N 25°04′36″E / 42.348771° СГШ; 25.076771° ИГД / 42.348771; 25.076771
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаБрезово
Управа
 • ГрадоначалникКалин Калапанков (БСП)
Површина
 • Вкупна49,962 км2 (19,290 ми2)
Надм. вис.&10000000000000233000000233 м
Население (2022)
 • Вкупно1,631
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4160
Повик. бр.+359 03191
Мреж. местоbrezovo.egov.bg

Брезово (бугарски: Брезово, до 1945 г. Брѣзово) — гратче во Јужна Бугарија, административен центар на општината Брезово во Пловдивската Област. Има население од околу 1.631 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во подножјето на Срнена Средна Гора во на периферијата на Горнотракиската Низина. Брезово се наоѓа на 43 километри североисточно од регионалниот центар Пловдив и на 175 километри од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Според официјалните документи, Брезово било основано во 1576 година. Во ерата на бугарската национална преродба, населбата играла посебна улога за целиот регион. Во 1837 година таму било изградено четирикласното светско училиште. Неколку години подоцна, во 1843 година, црквата „Свети Димитар“, денес споменик на културата, кој била живописана од дебарските мајстори.

Апостолот на бугарската слобода Васил Левски многупати го посетувал Брезово, пеел во црквата и одржувал состаноци на тајниот револуционерен комитет во старата учителска соба.

На 29 август 1969 година Брезово го добил статусот на град.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.