Ајтос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ајтос,
Бугарија Бугарија

Ајтос

Област

Бургаска

Општина

Ајтос

Население

25 030
(според 2006)

Регистарска ознака

А (BG)
Градоначалник Евгени Врабчев
Надморска височина 95 м
Портал http://www.aitos.org/
Координати: 42° 42′ С, 27° 15′ И
За селото Ајтос во префектурата Лерин, Грција, видите Ајтос (село).

Ајтос (бугарски: Айтос) е град во jугоисточниот дел на Бугарија, втор по големина во Бургаската област, административен центар на општината Ајтос.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]