Прејди на содржината

Главиница (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главиница
Главиница
Паланка
ДржаваБугарија
ОбластСилистра
ОпштинаГлавиница
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (декември 2018)[1]
 • Вкупно 1,341
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски број7630
Повик. бр.08581

Главиница (бугарски: Главиница) ― гратче во североисточна Бугарија, дел од Областа Силистра. Таа е административно средиште на Општина Главиница, која се наоѓа во југозападниот дел на Областа Силистра, во историскиот регион Јужна Добруџа. Во декември 2009 година, местото имало население од 1.928 жители.[1]

Главиница се наоѓа во источната Дунавска Низина, на патот меѓу Дулово и Тутракан. Неговото старо име (до 1942 година) било Асватќој. Главиница била прогласена за градско населено место на 5 септември 1984 година.

Врвот Главиница на Фалјеровиот Брег на Антарктикот е наречен по селото.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Заклучно со декември 2018 година, Главиница има сè помало население од 1.341 жители, што е намалување од неговиот врв од 2.583 жители во 1985 година.

Главиница има мешано население, при што етничките Бугари сочинуваат 64% од населението, потоа етничките Турци со 29% и Ромите со 7%. Православното христијанство е најголемата вера, а потоа исламот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (на англиски) Bulgarian National Statistical Institute - towns in 2009 [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.
  2. SCAR Composite Gazetteer of Antarctica

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°55′N 26°50′E / 43.917° СГШ; 26.833° ИГД / 43.917; 26.83343°55′N 26°50′E / 43.917° СГШ; 26.833° ИГД / 43.917; 26.833