Русе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грб на град Русе Русе

Бугарија Бугарија

Население 146.609[1]
Површина ? 2
Регистарска ознака P (BG)
Административна поделба Русенска област
Градоначалник Пламен Стоилов
Надморска висина 98 до 102
Мрежно место ruse-bg.eu
Координати: 43° 51′ С, 25° 58′ И

Ruse location in Bulgaria.png

Русе (бугарски: Русе) е град во североисточниот дел на Бугарија, административен центар на Русенска област. Градот е петти по големина во земјата. Русе е град-пристаниште и има 146.609 жители. Градот се наоѓа во jужниот дел на Дунавската Низина, на бреговите на Дунав. Започнува да се развива како голем економски центар дури во текот на 19 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Галериjа[уреди | уреди извор]