Прејди на содржината

Тулча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тулча

Тулча (на романски: Tulcea, старо име Тулица) — град во Источна Романија, административен центар на округот Тулча, Северна Добруџа. Овој град бил центар на бугарската преродба во ХІХ век. Градот е важно пристаниште во делтата на реката Дунав [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stănică, Aurel (2004). "Tulcea. Un centru economic la Dunărea de Jos în secolul al XVI-lea". Peuce. S.N. (Tulcea: Institutul de Cercetări Eco-Muzeale) II(XV): 199.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]