Велико Трново

Координати: 43°4′43.15″N 25°37′41.85″E / 43.0786528° СГШ; 25.6282917° ИГД / 43.0786528; 25.6282917
Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, видете Трново (појаснување).
Велико Трново
Велико Търново
град
Велико Трново is located in Бугарија
Велико Трново
Велико Трново
Местоположба на Велико Трново во Бугарија
Координати: 43°4′43.15″N 25°37′41.85″E / 43.0786528° СГШ; 25.6282917° ИГД / 43.0786528; 25.6282917
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаВелико Трново
Управа
 • ГрадоначалникДаниел Панов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна56,742 км2 (21,908 ми2)
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2022)
 • Вкупно66.797
 • Густина1,200/км2 (3,000/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5000
Повик. бр.+359 062
Мреж. местоveliko-tarnovo.bg

Велико Трново (бугарски: Велико Търново) е град во североисточна Бугарија и претставува административен центар на Великотрновска област.

Историја[уреди | уреди извор]

Трновград или Трново како се нарекувал градот до 1965 година бил главниот град на Второто Бугарско Царство (1185-1393). Во Трново се наоѓа археолошки музеј и тврдина. По распадот на Отоманската власт и создавањето на современата бугарска држава во Трново бил создаден модерениот бугарски устав.

Образование[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]