Велико Трново

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, видете Трново (појаснување).

Грб на град Велико Трново Велико Трново

Бугарија Бугарија

Население 68.197[1]
Површина ? 2
Регистарска ознака ВТ (BG)
Административна поделба Великотрновска област
Градоначалник Румен Рашев (СДС)
Мрежно место www.veliko-tarnovo.net
Надморска висина 325 m
Координати: 43° 5′ С, 25° 39′ И

Veliko Turnovo location in Bulgaria.png

Велико Трново (бугарски: Велико Търново) е град во североисточна Бугарија и претставува административен центар на Великотрновска област.

Трновград или Трново како се нарекувал градот до 1965 година бил главниот град на Второто Бугарско Царство (1185-1393). Во Трново се наоѓа археолошки музеј и тврдина. По распадот на Отоманската власт и создавањето на современата бугарска држава во Трново бил создаден модерениот бугарски устав.

Образование[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.