Ловеч

Координати: 43°08′05″N 24°42′42″E / 43.134777° СГШ; 24.711535° ИГД / 43.134777; 24.711535
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловеч
Ловеч
град
Поглед на градот од паркот Стратеш
Поглед на градот од паркот Стратеш
Ловеч is located in Бугарија
Ловеч
Ловеч
Местоположба на Ловеч во Бугарија
Координати: 43°08′05″N 24°42′42″E / 43.134777° СГШ; 24.711535° ИГД / 43.134777; 24.711535
ЗемјаБугарија
ОбластЛовеч
ОпштинаЛовеч
Управа
 • ГрадоначалникСтрацимир Петков (ПП, Има таков народ и Бугарски подем)
Површина
 • Вкупна70,00 км2 (27,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (2022)
 • Вкупно32,832
 • Густина470/км2 (1,200/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5500
Повик. бр.+359 068
Мреж. местоlovech.bg

Ловеч (бугарски: Ловеч) — град во северна Бугарија, административен центар на општината Ловеч и на Ловечката Oбласт. Има население од околу 32.832 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во планиски регион на границата помеѓу Дунавската Рамнина и старопланискиот Предбалкан, сместен на двата брeга на реката Ос’м. Одстои на 150 км североисточно од главниот град Софија.

Ловеч е еден баланс помеѓу планискиот и рамниниот релјеф. На исток е заграден од 250 метрово плато, каде се наоѓа паркот Стратеш и завршува со архитектурно-историскиот резерват „Вароша“. На југозапад, Ловеч е заобиколен од ридот Хисарјa и паркот Баш Бунар.

Историја[уреди | уреди извор]

Поради важната стратешка локација на денешниот град Ловеч, овде Римјаните ја изградиле тврдината Мелта. Во текот на средниот век, тврдината била седиште на подоцнежните бугарски владетели Иван Асен I и Теодор Петар. Во 1187 година овде бил потпишан мировниот договор со Византија, со кој започнува Второто бугарско царство.

За време на османлиското владеење, градот бил важен занаетчиски и трговски центар и поради неговиот просперитет бил наречен Алт’н Лофча („Златен Ловеч“). Револуционерот Васил Левски (1837-1873) го избрал градот за центар на внатрешниот отпор и борбата за ослободување на Бугарија.

За време на комунистичкото владеење, во близина на Ловеч постоел работен логор, каде биле убиени многу противници на режимот. Приемот во кампот е главно политички мотивиран. Тоа беше таен и еден од најсуровите логори во Бугарија.[2][3][4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]