Ловеч

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грб на град Ловеч Ловеч

Бугарија Бугарија

Население 36.296[1]
Површина Километар квадратен
Административна поделба Ловечка област
Регистарска ознака OB (BG)
Мрежно место www.lovech.bg
Градоначалник Минчо Казанџиев
Надморска висина 200 m
Координати: 43° 8 С, 24° 43

Lovech location in Bulgaria.png

Ловеч се наоѓа во планиски регион, сместен на двата брeга на реката Осaм. Се наоѓа на границата помеѓу дунавската рамнина и старопланискиот Предбалкан, на 150 км североисточно од главниот град на Бугарија, Софија.

Ловеч е еден баланс помеѓу планискиот и рамниниот релјеф. На исток е заграден од 250 метрово плато, каде се наоѓа паркот Стратеш и завршува со архитектурно-историскиот резерват „Вароша“. На југозапад, Ловеч е заобиколен од ридот Хисарјa и паркот Баш Бунар.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.