Карлово

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карлово

Карлово

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 28 321
(според 2006)
Регистарска ознака РВ (BG)
Административна поделба Пловдивска област
Градоначалник Наjден Наjденов
Надморска висина 386 m
Мрежно место www.karlovobg.com/ Архивирано на 14 март 2008 г.
Координати: 42° 38′ С, 24° 48′ И

Karlovo location in Bulgaria.png

Карлово (бугарски: Карлово) е сместен на двата брега на река Стрjама, во Стрjамската Котлина, меѓу Стара планина (Балкан) и Тракиjа. Низ градот минува железничка линиja мегу Европа и Црно Море. Во Карлово се наоѓа 61-ва Стрjaмска механизирана бригада на Бугарската воjска.

Карловски минерални бани (Бањa, Царска Бањa) е рекреативен центар крај Карлово, сместен во Долината на розите. Одморалиштето е балнеолошки центар во Бугариjа со топли базени и спа-хотели, каде се лекуват многу кардиоваскуларни и болести на дишните патишта.

Кулинарство[уреди | уреди извор]

Меѓу наjпознатите храни и пијалаци во регионот се: Карловска луканка, Карловска гроздова ракиjа, Карловски мискет, Карловска анасонлиjка - најмногу ракиjа со анасон се пие во Карлово и Асеновград.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Основно индустриско производство: Фабрика за трактори, каде се произведува тракторот "Болгар"; "Бугарска роза" АД — производство на козметика; "Бони Оборот" — месарска индустрија и други. Во регионот на Карлово дел од земјоделството се етерично-маслените култури (лавандула, маслодаjна роза).

Познати личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]