Плачковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плачковци
Плачковци
Паланка
Месната зграда во Плачковци
Месната зграда во Плачковци
ДржаваБугарија
ОбластГаброво
ОпштинаТрјавна
Надм. вис.&10000000000000707000000707 м
Население (15.06.2022)
 • Вкупно1.457
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски број5360
Повик. бр.06770

Плачковци (бугарски: Плачковци, МФА: [ˈpɫat͡ʃkoft͡si]) ― гратче во средишна Бугарија, дел од Општина Трјавна, Област Габрово.

Галерия[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]