Ќустендил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќустендил
Кюстендил
Град
Грб на Ќустендил
ДржаваБугарија
ОбластЌустендил
Управа
 • ГрадоначалникПетар Паунов
Површина
 • Град28,72 км2 (1,109 ми2)
 • Градска979,91 км2 (37,835 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (Попис февруари 2011)
 • Град44.532
 • Густина16/км2 (40/ми2)
 • Градскo60.681
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код2500
Повик. бр.078
Рег. таб.KH

Ќустендил (бугарски: Кюстендил) или порано познат под името Пауталија во Антиката и Велбужд во средниот век, е град во Бугарија кој се наоѓа во западниот дел на државата на границата со Македонија и Србија. Тој е административен центар на истоимената област и општина.

Ќустендил е еден од наjстарите бугарски градови. Во историјата е познат по Битката кај Велбужд од 1330 година, помеѓу Србија и Бугарија.

Изворот на името[уреди | уреди извор]

Името потекува од независниот владетел на тие простори Константин Драгаш, по кој Турците крајот го викале Köstendil (Ќустендил).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]